Runtime error ne demek?

Run time error, Türkçe çalışma zamanı hatası, anlamına gelir, bir programın düzgün çalışmasını engelleyen bir yazılım veya donanım sorunudur. Bilgisayar programcıları, program yazarken hata ayıklama modülleri kullanırlar ve olası bir hata durumunda izlenecek yol'u kodlarlar. Örnek vermek gerekirse, bir bilgisayar programcısı algoritmik olarak şu şekilde bir yol izler,

Yumurta alınacak --> Evde buz dolabı var mı bak --> Varsa içinde yumurta var mı bak --> Yoksa bakkala git yumurta al. Eğer yazılımcı yumurta almak için evde buzdolabı olup olmadığını kontrol etmeden git dolaba bak komutu kullanırsa yazılım buzdolabını bulamayacağı için "Run Time Error" beklenmedik hata verecektir. Oysaki yazılımcı evde buz dolabı olup olmadığını kontrol etmeli ve hata ayıklama ile kullanıcıya kendisi "evde buz dolabı yok" hata mesajı göstermeliydi.

Run time error' lar yazılımcı hatasından kaynaklanabileceği gibi bilgisayar donanımınızın fiziksel bozulmalarından ve hatalarından da kaynaklanabilir. Çalışma zamanı hataları, çalışmakta olduğunuz dosyadaki bilgileri kaybetmenize, dosyayla çalışmanızı engelleyen hataların oluşmasına (dosyanın bozulmasına) veya bir özelliği kullanmanızın engellenmesine yol açabilir.

Runtime hatası nasıl düzeltilir?

• Öncelikle sahip olunan Windows sürekli güncel tutulmalı. Son çıkan güncellemeler yüklenmelidir.

• Ekran kartı sürücüleri güncel olmalıdır.

• Çalıştırmaya çalışılan ve kullanılan programın en son sürümlerini kullanılmalı.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç