Rugby nedir?

Bir çeşit elle oynanan, aynı zamanda topa ayakla da vurulabilen futboldur.

Daha çok Birleşik Amerika ve İngiltere'de oynanır. Kelime İngiltere'deki Rugby kasabasının adından gelir. Çünkü oyun ilk defa bu kasabadaki okul öğrencileri tarafından oynanmıştır. Futbola göre sert bir oyun olan Rubgy'de oyuncular özel elbise ve başlıklar giyer. 90 X 47,5 boyutunda bir alanda, 11 kişi ile 40'ar dakikalık iki devrede oynanır. İngiliz ve Amerikan rugbyleri de birbirinden farklıdır. Avrupa'da Fransa ve İtalya'da da oynanır.

Bazı yönleri futbol ve Amerikan futboluna benzerse de, kesintisiz oynanır ve oyunda oyuncu değişikliği yapılmaz. Rugby’de top, ayak vuruşuyla, elden ele atma ve elde taşınma suretiyle oyuncular arasında dolaştırılır. Oval topun uzunluğu 28-30 cm, ağırlığı 400-440 gr arasındadır. Uzun kısmın çevresi 76-79 cm, küçük çevre ise 58-62 cm’dir. Karşılaşmada gaye topu elle taşıyarak kale çizgisinden geçirmek veya ayak vuruşuyla iki kale direği arasındaki yatay direğin üstünden aşırarak puan kazanmaktır.

rugby

Fazla puan toplayan takım galip ilan edilir. Kale çizgilerinin ardında da 12-22 metrelik uzunlukta kale arka sahası mevcuttur. Kalelerin eni 5,6 metredir. 12 m yükseklikteki kale direklerinin uçları serbesttir. futbol kalelerinden farklı olarak, yerden 3 m yükseklikte yatay birer direkle bağlanmışlardır. Görünüşleri H harfi şeklindedir. Top, ayak vuruşuyla yatay direk üstünden geçirilince puan kazanılır. Maçta topu taşıyan sporcuyu durdurmak için yere düşürmek serbesttir.

Rugby sporu, 1823’te İngiltere’deki Rugby Kolejinde bir futbol maçı esnasında bir oyuncunun atılan topu elle yakalayıp göğsüne sıkıca bastırarak rakip kaleye koşmaya başlamasıyla ortaya çıktı. Önce Oxford sonra da Cambridge üniversitelerinde oynandı. Oyun kuralları 1871 yılına kadar belirsiz kaldı. Bu sporu benimseyen kulüplerin bir araya gelmesiyle kurulan "Rugby Union", oyun kurallarını belirledi. İskoçya, Galler, İrlanda ve Fransa gibi ülkelerde yaygınlaştı. 1934’te Uluslararası Amatör Rugby Federasyonu (FIRA) kuruldu.

1895 yılında İngiltere’deki "Rugby Birliği"nden bir kopma sonucu XIII’lü Rugby ortaya çıktı. Rugby Birliğinden kopan kulüpler, yeni oyunun kurallarını tespit etmek için "Northern Football Rugby Union"u kurdular. Sonradan bu birlik "Rugby Football Leaque" adını aldı. XV’li rugby’de bulunan sağ ve sol açıklar XIII’lü rugby’de yoktur. Yığılmaların yerini taç atışları almıştır. XV’li rugby’ye göre daha hızlı ve akıcı bir oyun sergilenir. XIII rugby evrensel olmayıp profesyonel kabul edilir.

Oyuncuların sahadaki yerleri, oyun süresi, sahanın boyutları ve topun özellikleri her iki rugbyde de aynıdır. Profesyonel rugby, çoğunlukla İngiltere’nin kuzeyinde, Avustralya, Fransa, Yeni Zelanda gibi ülkelerde oynanır. Rugby sporunun uluslararası federasyonu yoktur. En önemli uluslararası karşılaşma, her yıl İngiltere’nin dört takımıyla Fransa arasında düzenlenen "Beş ulus Turnuvası"dır. İlk dünya rugby kupası 1987’de düzenlenmiştir.

Türkiye'de Ragby

Türkiye Ragbi Federasyonu, 2011 yılında kurulmuştur. 2001 yılında yalnızca Türkiye Beyzbol Federasyonu olarak kurulan kuruma 3 Nisan 2002 tarihinde softbol branşı da eklenmiş ve ismi Türkiye Beyzbol ve Softbol Federasyonu olmuştur. 6 Nisan 2005 tarihinde amerikan futbolu ve ragbi spor dalları da federasyona bağlanarak Türkiye Beyzbol, Softbol, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu adını almıştır. 2006 yılında özerk bir yapıya bürünen federasyon 14 Nisan 2011 tarihinde ise beyzbol, softbol ve amerikan futbolu branşlarını yetki alanından çıkartarak Türkiye Ragbi Federasyonu adını almıştır.

Dış bağlantılar

Türkiye Ragbi Federasyonu Resmi Sitesi

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç