Rs232 nedir?

RS232, RS422, RS423 VE RS485 bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlarda kullanılan seri haberleşme metodlarıdır. Kuşkusuzki RS232 bu seri haberleşme metodları arasında en iyi bilinenidir, hemen hemen tüm bilgisayarlarda bir RS232 çıkışı bulunmaktadır.

Veri genelde 8 bitlik karakterler  halinde iletilir (ASCII karakterlerinin 8 bit tanımlanması nedeniyle). Ancak tercihe bağlı olarak 7 ve 5 e kadar daha düşük bitler halinde de iletilebilir. İletim seri yapılır (bitler ardışıl gönderilir). İletim standartta hem senkron hem asenkron olacak şekilde farklı farklı tanımlanmıştır. Asenkron  (asynchronous) olması halinde gönderici ve alıcının koordine olması gerekmez.

Gönderici  belli bir formatta hazırlanan veriyi hatta aktarır. Alıcı ise devamlı olarak hattı dinlemektedir, verinin gelişini bildiren işareti aldıktan sonra gelen veriyi toplar ve karakterleri oluşturur.

RS-232’de, eksi voltaj seviyesi  “1”, artı voltaj seviyesi  “0”  anlamındadır. Hattın boş olduğu eksi voltaj seviyesi ile ifade edilir. Veri gönderileceği voltajın artı değere çekilmesi (0, başlangıç biti) ile ifade edilir ve ardından karakter serisi gönderilir. Her bit için voltaj (1 için -3,-25 V ; 0 için +3,+25 V arası) belli bir süre aynı seviyede tutulur. Gönderici ve alıcı birimler bu süreye göre ayarlanmıştır. Her karakterin sonuna bir bitiş biti “1” eklenir.

RS232 standardında veri, bitlerin zaman sırasına sokulması ile gönderilir. Bu standartta veri senkron veya asenkron olarak iletilebilir. RS232 standardında veri “lojik 1¨ ve “lojik 0¨ değerlerinden oluşur. Bu değerler artı ve eksi 3 ila 15 volt arasında algılanırlar. -3 ile +3 volt arası yani 0 volt yakınlarındaki voltaj seviyesi RS232 standardında geçerli değildir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç