Rom nedir?

Şeker kamışı ve çavdardan çıkarılan bir cins rakıdır. Batı Hint adalarından doğmuştur. Halen en çok orada, Amerika, Küba, Avustralya'da çıkarılır. Çıkarıldığı zaman rakı, votka gibi renksizdir. Uç yıl dinlendirildikten sonra satılır. Kuru üzüm de kullanılır. Şıra 48 saat ile 5 gün arası bir süre mayalandıktan sonra damıtılır. Meşe fıçılarda eskitilip süzüldükten sonra içmeye hazır hale gelir.

Şeker kamışı üretilen yerlerde yaygınca üretimi yapılmaktadır. Alkol derecesi en az %38'dir. Yüksek alkollü bir içkidir. Orta Amerika, Latin Amerika ve Karayip Adalarında üretimi ve tüketimi yaygındır. Light rom sınıfından Havana Club ve Bacardi en bilinen çeşididir. Konulduğu kabın rengini alır. Yahut da yanık şekerle boyanarak satılır.

Dilimizde Rom olarak anılan içki, İngilizce Rum, İspanyolca Ron, Fransızca Rhum olarak bilinir. En düşük alkol oranı %38 olup, en çok bilinen çeşidi light rom ve dark rom’dur. Karayip Adaları, Orta Amerika ve Latin Amerika’da rom üretimi ve tüketimi oldukça yaygındır. Üretildikleri yerlere göre rengi ve yapısı değişiklik gösterir. Özellikle Karayipler’de her adanın kendine özgü romu vardır.

Rom çeşitleri nelerdir?

Silver ya da beyaz rom olarak da bilinen light rum, adından da anlaşılacağı gibi berrak ve hafif aromaya sahip; kendine özgü tadı olan rom çeşididir. Çelik depolarda veya sade fıçılarda yıllandırılma süresi 1-3 yıldır. Light rum bilinen birçok kokteylin taban içkisidir. Mojito, Cuba Libre, Mai Tai, Pinecolada gibi kokteyller romla hazırlanır. Golden rum(altın rom) sarı ya da açık kahve renge sahip, fıçılarda bekletilme süresi light rum’a göre biraz daha uzun, aromalandırılmış rom çeşididir.

Genellikle sek içilir. En çok bilinen diğer rom çeşidi dark rum’dur. Kokusu, aroması ve rengi ile light rum’dan ayırt edilebilir özelliklere sahiptir. 3-8 yıl yakılmış meşe fıçılarda dinlendirildikten sonra şişelenir. Adından da anlaşılacağı gibi dinlendirilme sürelerine ve aromalarına göre rengi sarıdan koyu toprak rengine göre değişiklik gösterir. Siyah rom olarak bilinen romlar karamel, baharat, vanilya gibi aromalarla tatlandırılır. Dark rom ve aromalı siyah rom sek içilir. Rom şişesi oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Farklı şekillerde içilebilir.

Rom (Read Only Memory) nedir?

Sadece okunabilir bellek kelimenin ilk harflerinden oluşmaktadır. Bilgisayarın bir takım temel bilgilerini içeren ve hiç silinmeyen bellektir. Üretici firmalar tarafından programlanırlar. ROM’ da bilgisayarın sistem bilgileri saklanır. ROM’ un içeriği RAM’ da olduğu gibi etkilenmez.

Sadece üretici firmalar tarafından değiştirilmesi yada silinmesi mümkündür. Ancak daha sonra programlanabilen ROM'lar ve silinebilen ROM'lar üretilmiştir. Programlanabilen ROM'lara PROM silinebilen ROM'lara eprom denilmektedir. Ama bu ROM türlerini Silmek yada programlamak uzmanlık işidir.

Rom çeşitleri

Eprom: Ultraviyole (güneş ışığı da olabilir) ışığı ile içindeki verilerin silinebildiği ve elekririk ile yazılabilen ROM çeşididir.

Eeprom: Elektrik ile silinebilir, yazılabilir rom çeşididir.(Günümüz bilgisayarlarında yaygın olarak kullanılan ROM' lardır.)

Prom: PROM’un özellikleri temelde ROM’la aynıdır. Bir kez programlanır ve bir daha programı değiştirilemez ya da silinemez. Ancak PROM’un üstünlüğü yonganın fabrikada yapılırken programlanmak zorunda olmayışıdır. Herkes satın alabileceği PROM programlayıcısı ile amaca göre PROM’a bilgi yazılabilir.

Nintendo 64'de Rom ne anlama gelmektedir?

Nintendo 64 Türkiyede fazla bilinmeyen eski bir oyun konsoludur. Oyunları genelde 3 boyutludur. Bu makinedeki oyunlar tek bir dosyaya dönüştürülüp Rom veya N64 uzantısı ile kaydedilmiştir. Bu oyunları windows ile oynayabilmek için Emulator adı verilen programlar kullanılır.

Sözlükte Rom ne anlama gelmektedir?

1. Read only memory. üzerinde yazılım işlemi gerçekleştirileyemeyen çip belleği, örneğin bilgisayardaki bios ya da ek donanım ünitenizin belleği.
2. Şekerkamışından şeker yapılırken elde edilen özsuyun, melas ve artıkların mayalandırılarak kurutulmasıyla elde edilen alkollü sert içki.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç