R.I.P. ne demek?

Genellikle Hollywood filmlerinde ya da sosyal medya konuşmalarında sıkça karşılaştığımız bir kısaltmadır. Rest In Peace, Türkçesi "huzur içinde yat" demektir. Rest kelimesinin anlamı "dinlenmek", Peace kelimesinin anlamı ise "barış" demektir. Buradaki yatmak anlamı ölü olarak yatmaktır.

Rip nedir? (teknoloji)

Rip bir teknoloji terimidir. Bilgisayar üzerinde ki yüksek boyutlu filmler ve oyunlar için yapılan sıkıştırma işlemine rip denmektedir. Dosyaların rip'lenmesindeki amaç dosyanın boyutun küçültülerek dosyanın daha az yer kaplamasını ve daha kısa sürede indirilmesini sağlamaktır.

Bazı rip'leme işlemlerinde gereksiz dosyaların silinmesi ve sıkıştırılmasıyla ripleme işlemi yapılabilirken özellikle video dosyalarında video çözünürlüğü, görüntü kalitesi, renk derinliği gibi değerler değiştirilerek boyut düşürme işlemi yapılabilmektedir. Rip ayrıca Uharc programıyla sıkıştırılmış dosyalarıda ifade etmektedir.

Uharc programı nedir?

UHARC/GUI benzersiz dosya sıkıştırma özelliğini kullanarak yüksek boyuta sahip dosyalarınızın boyutunu küçültebilirsiniz. Özellikle yüzlerce video ve resimden oluşan bir arşive sahipseniz, UHARC/GUI programı arşivinizin az yer kaplamasını sağlayacaktır. Arşivinizdeki filmlerin boyutu yüzünden bilgisayarınızda yeterli boş alan kalmadıysa UHARC/GUI programını kullanarak bütün arşivinizi tek tıklamayla küçültebilirsiniz.

Kurulumu ve kullanımı kolay olan UHARC/GUI'nin sıkıştırma yeteneği sayesinde oyunların, filmlerin, videoların ve resimlerin boyutlarını düşürebilir, taşınabilir diskinize atmak için uygun hale getirebilirsiniz. Programı küçük dosyalar yerine büyük boyutlu dosyalarda kullanırsanız profesyonel sıkıştırma özelliğinin tatmin edici olduğunu görebilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç