RFP nedir?

RFP (Request for Proposal), Türkçe ''Teklif Talep Formu'' anlamına gelmektedir. Teklif Talep Formu'nun hazırlanması ve aday firmalar ile paylaşılması genelde bir hizmet ya da ürün satın alma sürecinde önemli bir adımdır.  Ürün / hizmet satın alacak firma için bu aşama ilk bakışta çok avantajlı görünmeyebilir.

Ayrıca daha büyük çekince projenin bu aşamasında projenin ve teklifin kapsamını yazılı bir ortama taşımak ve muhtemel bir sözleşmeye referans göstermek, satın alma yapacak paydaşın projenin gelişimi aşamasında yapacağı değişiklik isteklerini ve yeni fonksiyonalite taleplerine engel olabilir. Talepkar firmalara kapsamı dokümante etmenin kendilerini sınırlandırdığını düşünebilir.

RFP'nin avantajları nelerdir?

1. Teklif  Talep Formunda belirtilen kapsam nihai kapsam değildir projenin ilerleyen aşamalarında karşılıklı görüşmelerle detaylı gereksinimleri ve teknik gereksinimler belirlenebilir.  Alıcı firma olarak esnekliğinizi kaybetmiyorsunuz.
2. Teklif Talep Formu Hazırlamak ne istediğinizi bilmenizi sağlar daha sağlam temeller üzerine projenizi inşa etmenizi ve detaylı kapsamların daha hızlı ve etkin belirlenmesine yardımcı olur.
3. Teklif Talep Formunda Belirlenen şartlar sadece sizi değil tedarikçi firmaların da şartlarını netleştirir. Ekstra maliyet üreten ya da yapılması uygun olmayan kapsamın baştan belirlenmesi ve sonradan meydana gelebilecek risklerin projenin başında gündeme getirerek çok daha az maliyetle bu risklerin önüne geçilmesini sağlar.

Teklif formatı nasıl olmalıdır?

Teklif sunumunda kullanılacak format. ürün kalemlerinin fiyatları, yıllık bakım maliyeti, ürününü kullanımı için gereken destekleyici ürünler ve ekipmanların fiyatı. Örneğin bir yazılım ürünü için yazılımın üzerinde çalışacağı sunucuların işletim sistemi, veritabanı, donanım gereksinimleri. Ürünün istenilen gereksinimleri karşılamak için modifiye edilecek ise modifikasyon maliyeti ve diğer maliyetleri her firmadan aynı formatta alınmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar aşağıda belirtilmiştir.

rfp

• Şirketin kısa bir tanıtımı yapılmalıdır, Potansiyel tedarikçinizin firmanız hakkında bilmesi gereken bilgilerin belirtilmesi faydalı olacaktır. 
• Satınalma süreci hakkında bilgi verilmelidir. Fiyat teklifi verilmesinden sonra sözleşme aşamasına kadar hangi sürecin izleneceğinin belirtmesinde fayda vardır. 
• Tedarikçi tarafından yerine getirmesi gerekli tüm maddeler açıkça belirtilmelidir. Gerektiğinde tekrar sıklığı da ilave edilmelidir.
• Fiyatlandırma yapısı önceden hazırlanmalıdır.
• Sözleşme süresi ve şartları belirtilmelidir.
• Anlaşılabilir basit bir dil kullanılmalıdır. Özellikle İngilizce yazışmalarda özlü, kolay anlaşılabilir kısa cümleler kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç