Rekreasyon nedir?

Rekreasyon; yenilenme, yeniden yaratılma veya yeniden yapılanma anlamına gelen Latince recreation kelimesinden gelmektedir. Türkçe karşılığı yaygın bir şekilde boş zamanı değerlendirme olarak kullanılmaktadır.

Rekreasyonun amacı

Çok yoğun ve stresli bir hayat yaşıyoruz. İş hayatı ve metropol hayatının getirdiği yalnızlaşma ve iş koşulları nedeni ile hayatından memnun olmayan psikolojik problemleri olan pek çok insan vardır. Agresif ve kendi hayatını sevmeyen bu insanlar internet toplumunun getirdiği sanal dostluklara yönelerek, yalan hayatlar yaşamaktadır.

Dostluk, arkadaşlık ve sosyal ilişkiler yanı sıra alınan eğitim, seminer, danışmanlık hizmetleri, eğlenceli, dinlendirici aktiviteler insanları hayata bağlamaktadır. Bu aktiviteleri ve boş zamanları değerlendirme işleminin tamamına rekreasyon denilmektedir. Son yıllarda üniversitelerde bölümleri açılan, hatta pek çok şirketin hafta sonları için düzenlemeler yaptığı dikkat çekmektedir.

Faydaları nelerdir?

Rekreasyon,  ruh sağlığının kazanılması, insanın sosyalleşmesi, yaratıcılık, kişisel yeteneklerin gelişimi, çalışma ve iş veriminin artması, insanı mutlu etmesi nedeni ile yapılması gerekmektedir. Spor, yürüyüş gibi belirli etkinlikler ile bedensel rahatsızlıklar tamir edilebilir. Hareketsiz yaşamın verdiği eklem rahatsızlıkları, şişmanlık, sindirim sistemi problemleri, kalp damar hastalıkları gibi sorunlar engellenebilir. Özetle rekreasyon, fiziksel bedene iyi gelir.

Grupsal olarak yapılan faaliyetler ile insanın sosyal ilişkilerini kuvvetlendirmesine, olgunlaşmasına ve çekingenliğini atmasına yardımcı olur. Böylece sosyal açıdan ruh sağlığı tekrar geriye kazanılır. Gizli kalmış yeteneklerin bulunmasına veya beceri kazanılmasına yardımcı olarak yaratıcı güç gelişir. Kişiyi mutlu eder.

Rekreasyon, su sporları, kara sporları, halk oyunları, dans, müzik, festivaller, sergi, animatörlük, kamplar gibi pek çok aktivitenin planlanarak yapılmasıdır. Grup organizasyonu yapılarak veya tek olarak yapılabilir. Bu konuda yardım almak için internet web sitelerinden yararlanılabilir.  Ülkemizde bu dalı okuyan öğrenciler, çok kapsamlı bir dal olduğundan iş imkanını çok kolay yakalamaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç