Reaktif lenf nodu nedir?

Reaktif lenf nodu kısaca beze demektir. Vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan ve savunmamızı sağlayan, bağışıklık sistemimizi oluşturan yapılardır.

En büyük örneği bademciklerdir ve Reaktif Lenf Nodu olarak oldukça işlev gösteren bu bezelerimizin şişmesi demek bulaşıcı bir hastalıkla olan savaşın göstergesidir.

Yani lenf bezlerinde oluşan şişmeler çoğu zaman iyidir, bir hastalığın atlatılmasının belirtisidir. Ancak bazı durumlarda da Reaktif Lenf Nodunun görülmesi kanser gibi ciddi sorunların belirtisi olabilir. Bu durumda genelde normal olmayan şişmeler ve bunların çoğalarak artması gözlenir.

Reaktif Lenf Nodu koltuk altı, göğüs, karın içi bazı organlarda, kulak arkası ve boğazda, çenede bulunur. Ve bunun şişip şişmediği dışarıdan da anlaşılabileceği gibi gerekli testler sonucu da anlaşılır. Bu durumda test sonuçlarında şişlik görülüyor ise bu reaktif demektir. Lenf nodunun reaktif çıkması kimi zaman enfeksiyon kaynaklı olup, iyileşmeye işaretken kimi zaman da sistemik bir rahatsızlığın belirtisidir.

Bu durumun gerekli görülürse tedavi sürecine girilir ve ancak doktor kontrolünde tedaviye başlanabilir. Eğer bu Reaktif Lenf Nodu vakasında bir kanserleşme var ise en kısa sürede ilaç tedavisine başlanmalı ve sonrasında da kemoterapi ile kişinin sağlığı eskisine dönüştürülmelidir. Bunun yapılması hem hastalığın kaçıncı evrede olduğuna hem de doktorun kararına bağlıdır. Lenf nodu şişkinlikleriniz ya da şişmeleriniz var ise hemen uzman bir doktora danışarak bu durumun tanısını koydurunuz.

Lenfadenopati nedir?

Lenf nodlarının (bezelerin) büyümesi lenfadenopati ola­rak adlandırılır.

Lenf nodu (Beze) büyümeleri nasıl takip edilmelidir?

• Eşlik eden anlamlı fizik inceleme bulgusu varsa mutlaka ciddi hastalıklara araştırılmalıdır.
• Eşlik eden bulgu yoksa 2 veya 3 hafta gözlenir. Bu arada antibiyotik kullanılabilir.
• 2-3 haftalık gözlem sonunda bezeler tekrar değerlendirilir. Boyutta artışlar var ise ileri tetkikler yapılır.
• 2-3 haftalık izlemede beze aynı boyutta sebat ediyorsa bir 2-3 hafta daha izlenir. Beze kayboldu ise takipten çıkarılır.
• İzleme sonunda beze aynı boyutta ise yine ileri tetkikler yapılmalıdır. Gerekirse tanı için beze biyopsisi alınmalıdır.

Lenf nodları (Bezeler) ne zaman tehlikelidirler?

Bir santimetreden küçük bezeler genellikle hastalık bulgusu değildir. Fasülye tanesi boyutundaki bezelerin başka bir bulgusu yoksa üzerinde durulması gerektiği, bir çok insandada bulunabileceği bilinmelidir. Boyutunda 1,5 cm üzeri, dirsek bölgesinde 0.5 cm, kasıkta 1,5 cm üzeri beze büyüklükleri ise hastalık belirtisi olup araştırılması gerekmektedir.

Ancak boyutu ne olursa olsun omuz üseri bezeler aksi ispat edilene kadar ciddi hastalıklara işaret eder. Ense ve kulak bölgesi bezeleri ise çoğunlukla enfeksiyöz hastalıklar arasında görülür. Kısa süreli beze büyümeleri çoğunlukla enfeksiyöz kaynaklıdır. 2. haftayı aşan bir öyküde ise tüberküloz, viral enfeksiyonlar, kanserler akla gelmelidir.

Ateş, kilo kaybı, gece terlemeleri gibi eşlik egen bulgular lenfoma denen beze kanserleri ile beraber bulunabilir. Son günlerde geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları, döküntülü hastalıklar, diş ve dişeti rahatsızlıkları enfeksiyon hastalıklarına işaret eder.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç