Rahle nedir?

Üzerinde kitap okumaya yarar, küçük, alçak masa. Rahleler ya açılıp kapanabilen X şeklinde veya üzeri düz küçük masa olabilir. Türk-İslam sanatında tahta oymacılığı ve kakmacılığın en güzel nümunelerini taşırlar. Özellikle Kur’an-ı kerime bir saygı nişanesi olan rahleler, motifleriyle ceddimizin ince sanat zevkini gösterir. Sanatın bütün kollarında olduğu gibi rahle imalatında da zirveye çıkan Osmanlı sanatkarları, malzeme olarak sedef, fildişi ve kemiklerle süslemişlerdir. Hatta ödağacından imal edilmiş rahlelerin olması Kur’an-ı kerime gösterilen saygının önemindendir.

Rahlelerin genellikle açılıp kapanan tarzda olmaları malzemelerinin dayanıklı olmasını gerektirir. Bu sebeple rahleler, meşe, abanoz, ceviz tahtasından imal edilirdi. Tahtaların zamanla kamburlaşmaması için rahle imalinde kullanılacak tahtanın dik biçme tarzında kesilmiş ve kurutulmuş, budaksız, çatlaksız olmasına önem verilirdi.

Rahle ölçüleriyse umumiyetle şöyleydi: Eni boyunun üçte biri olup, geçme dişleri de, rahle boyunun üçte birinden açılırdı. Dişler tek olursa ortadan açılır ve şekilleri birbirine benzerdi. Yekpare tahtadan, açılır kapanır rahleler ilk defa Anadolu Selçukluları tarafından yapılmıştır. Selçuklu sanatkarları kullandıkları malzemenin tahta olması sebebiyle, sanatlarını oyma ve kabartma üzerinde göstermişlerdir. Önceleri sade tahta üzerinde gösterilen zerafet, 15 ve 16. asırlardan itibaren fildişi, sedef, abanoz, bağa gibi malzeme kullanarak muhteşem örnekler ortaya konulmuştur.

Sözlükte "rahle" ne demek?

1. Üzerinde kitap okunan, yazı yazılan, kimileri açılıp kapanabilen alçak, küçük masa.

Cümle içinde kullanımı

İlk defa yeni usul bir rahleye oturtuldum.
- Y. K. Beyatlı

Rahle kelimesinin ingilizcesi

n. lectern, faldstool
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç