Rıhtım nedir?

Akarsu ve deniz kıyılarına yolcu indirme bindirme veya eşya yükleme boşaltma maksadı ile sonradan yapılan yer. Rıhtım, taşların beton ile suyun önünde set teşkil edecek şekilde inşa edilmesiyle yapılır. Çimento bulunmadan önce rıhtım inşaası için suların çekilmesi beklenirdi. Çimentonun bulunması rıhtım yapımını kolaylaştırmıştır. Dışarda betondan dökülen 70-80 ton ağırlığındaki bloklar su içine indirilerek üst üste yerleştirilir. Suların yükselmesi de dikkate alınarak su seviyesinden belli bir yüksekliğe gelinince üzeri maksada uygun tesislerle donatılır. Suyun yatay yönde yapacağı basınçla rıhtımın yıkılmaması için arkası doldurulur. Arkadan sağlam olmayan arazi yapılarında kazık çakmak suretiyle su yüzeyine yakın bir düzlemde kazıklar üzerine beton blokları yerleştirilir. Sığ sulara gemilerin yanaşabilmesi için kıyıya paralel ve belli bir derinlik kazanılacak mesafede rıhtım inşa edilir. Kıyıya da bağlantısı olan bu tür rıhtımlara mendirek (warf) denir. Bir de denize veya akarsuyun kıyısına dik olarak kazıklar üzerinde yerleştirilen platform biçimi rıhtımlar vardır ki, bunlara da iskele (pier) denir. Kuzey memleketlerinde, okyanus su baskınlarını önlemek için kilometrelerce rıhtım inşa edilmiştir.

Modern rıhtımlarda malların çabuk yüklenip boşaltılabilmesi için vinçler bulunur. Üzerine demiryolu uzanan rıhtımlar da vardır. Yanaşan gemiyi elektrik, su, buhar ve diğer ihtiyaçları yönünden destekliyecek her türlü imkanı sağlaması, modern rıhtımların en mühim özelliğidir.

Sözlükte "rıhtım" ne demek?

1. Bir akarsu ya da deniz kıyısında doldurularak yapılmış, gemilerin indirme bindirme ya da yükleme, boşaltma yapabileceği yer.

Cümle içinde kullanımı

O küçük hamalla beraber rıhtım boyuna yürüdüm; yolcuların sıra bekledikleri yere geldim.
- Y. K. Beyatlı
Gençlik neşesi, bahar güneşi aydınlığı ve şarkı sesleri içinde küçük rıhtımlara yanaşıyoruz.
- F. R. Atay

Rıhtım kelimesinin ingilizcesi

n. quay, wharf, dock, jetty, pier, quayside
Köken: Farsça

Rıhtım ne demek? (Ekonomi)

(Quay, wharf, dock) Farsça "rihtim"den gelir. Limanda geminin kıyıya yaklaşarak yolcu ve yük indirip bindirebilmesi için yapılan yere denir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç