PU deri nedir?

PU Poly Urethane kelimelerinin kısaltmasıdır. Poliüretan sistemler; günümüzde birçok alanda kullanılarak hayatımızı kolaylaştıran malzemeler olarak yaşam alanlarımızda yer almaktadır. Yapı kimyasalları, otomotiv ve tekstil en fazla poliüretan hammaddelerinin kullanıldığı sektörlerdir.

Suni deri PVC ve poliüretan (PU) olmak üzere iki farklı üretimi mevcuttur. PVC bazlı ürünler, fiyatının uygun olması nedeniyle suni deri pazarında hala yer almaktadır. Diğer yandan poliüretan bazlı suni derilerin pazardaki talebi, yüksek kalitesi ve son kullanıcının ihtiyaçlarını tam karşılamasından dolayı gün geçtikçe artmaktadır.

PU derinin yapısı nasıldır?

Suni deri poliüretanları basitçe diol yapılı polioller, diizosiyanatlar ve zincir uzatıcıların reaksiyonları ile bir solvent sistemi içerisinde sentezlenmektedir. Reaksiyonda kullanılan poliollerin tipine göre suni deri poliüretanları mekaniksel kuvvet, düşük sıcaklıkta esneklik, kimyasal direnç ve hidroliz direnci gibi özellikler kazanmaktadır. Kullanılan diizosiyanat tiplerine göre ise alifatik ve aromatik yapılı poliüretanlar elde edilir.

Suni deri üretiminde alifatik ve aromatik poliüretanların her ikisi de kullanılmaktadır. Alifatik reaksiyonlar prepolimer ve zincir uzatma gibi iki aşamada meydana gelirken aromatik reaksiyonlar bu iki oluşumu içeren tek aşamada meydana gelmektedir. Poliol gruplar yüksek molekül ağırlığı nedeniyle ürünü yumuşak yaparken, izosiyanat ve zincir uzatıcılar düşük molekül ağırlıkları nedeniyle ürünü sert yaparlar. Poliüretanlar tek zincir halinde bulunmaz, birçok tek zincir formu hidrojen bağıyla bir araya gelir.

pu deri

Polivinilklorit (PVC) kaplama suni deri

Suni deri sanayiinin ilk dönemlerinde sadece PVC kaplama yapılmıştır. Oldukça geniş kullanım ve uygulama alanı bulunan PVC kaplama ürünler diğer suni derilere göre daha ucuzdur.

PVC kaplama suni deriler; oto döşeme, ev ve ofis döşeme, çanta, terlik, ayakkabı, kaban, mont vb dış giyim, saraciye ve aksesuar alanlarında kullanılmaktadır.

Suni deri bakım ve temizliği nasıl yapılır?

• Çamaşır suyu kullanılmamalıdır.

• Kimyevi solventler kullanılmamalıdır (Gaz, benzin, mazot, tiner, aseton).

• Kuru temizleme yapılamaz.

• Direkt güneş ve spot ışık altında bırakılmaması ve sıcaklık veren kaynaklardan uzak tutulması önerilmektedir.

• Sadece naturel sabunlu bez ile silinebilir. Kesinlikle alkol ihtiva eden temizlik deterjanları, kolonya ve benzeri sıvılarla silinmemelidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç