PSP nedir?

Dünyada kullanıcı sayısı bir hayli fazla olan Sony’nin yeni taşınabilir oyun makinesi Play Station Portable ya da kısaca PSP.

Sony tarafından üretilen dünyada en yaygın olarak kullanılan oyun konsollarından biri olan Play Station, bir döneme damgasını vuran ve bu etkisini Play Station 2 ile de pekiştiren bir ürün. Firma bu pazardaki potansiyeli görerek, yeni bir ürünü piyasaya sürdü. Taşınabilir Play Station yani İngilizce kısaltmasıyla PSP (Play Station Portable) böyle bir fikrin ürünü. Bu anlamda ürün için minik bir Play Station demek mümkün.

Genel Özellikler

Tam bir taşınabilir oyun makinesi olan PSP, parlaklık kontrolü bulunan 480x272 piksel 16.7 milyon renk, 130 bin piksellik, 16:9 formatında (wide screen) bir LCD ekrana sahip. Ürünün dahili olarak 4 Mbyte DRAM hafızası bulunuyor. Ayrıca cihazla beraber 32 Mbyte Memory Stick Pro Duo bellek de veriliyor. Bağlantı imkanları olarak gelişmiş özellikleri bulunan PSP’de IEEE 802.11b (Wi-Fi) kablosuz ağ bağlantısı, usb 2.0 desteği, Memory Stick PRO Duo yuvası ve IrDA (kızılötesi) seçenekler arasında. Cihazın üstünde bulunan işlemci 333 mhz gücünde ve data bant genişliği 128 bit.

Disk okuyucu olarak özel üretim olan ve Sony’nin UMD (Universal Media Disc) adını verdiği özel bir teknolojiyi kullanan ürün de bu disklere 1.8 Gbyte bilgi saklanabiliyor. Lityum Iyon pil kullanan ürün, pili ile beraber 260 gr ağırlığa sahip. MP3 desteği bulunan PSP, MPEG4 video sıkıştırma formatını destekliyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç