Psikiyatrist nedir?

Psikiyatrist ile psikolog toplumda aynı isimle anılırlar. Halbuki Psikiyatrist'te Psikolog'da farklı özelliklere sahiptirler. Psikiyatrist akıl sağlığı ile ilgilenen, tıp fakültesinden mezun olmuş ve ondan sonra 4 yıl psikiyatri ihtisası yapmış kişilere "Psikiyatrist" denir.

Psikiyatristler, psikiyatri üzerine eğitim aldıkları ve bu bölümden mezun oldukları için psikolojik hastalıkların tedavisi için reçeteli ilaç yazabilirler. Bir doktor gibi tahliller isteyebilir ve psikoterapi uygulayabilirler. Bunlara ek olarak psikiyatristler bir akıl sağlığı takımı ile beraber çalışabilir, doktorlara ve psikologlara bazı konularda danışmanlık verebilirler.

Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Bu alanda günlük dilde akıl hastalığı,ruh hastalığı, sinirlilik halleri, ...  denilen durumlar yer alır. Bu hastalıklar düşünce, davranış, duygu değişiklikleri ile kendini gösterir.Psikiyatri bu hastalıkların tanı ve tedavileriyle uğraşır.

Psikoterapi

Hastalarla seanslar yaparak, kişilerin davranış bozuklularının yakından incelenmesine Psikoterapi denir. Bunu yaparken kişinin geçmişini öğrenirler ve yeri geldiğinde aile veya grup terapisi uygularlar.

Psikiyatrist türleri

1. Bağımlılık Psikiyatristi

2. Ergen Psikiyatristi

3. Çocuk Psikiyatristi

4. Adli Psikiyatrist

5. Jeriyatrik Psikiyatrist

6. Nöro Psikiyatrist

7. Organizasyon Psikiyatrist

Psikolog ile Psikiyatrist arasındaki fark

Psikiyatrist tıp fakültesinden mezun 4 yıl psikiyatri ihtisası yapmış kişilerdir.  Psikologlar edebiyat fakültesinin psikoloji bölümünden mezun insanlardır. Psikiyatristler alanlarında doçent statüsüne gelmiş kişilerdir. Hastalarına ilaç verme yetkisine sahiptirler. Psikologların böyle bir yetkisi yoktur.

Psikiyatri mesleği etik ilkeleri

1. Hekimin Yansızlığı

2. Sır Saklama Yükümlülüğü

3. kitle İletişim Araçları ve Sır Saklama Yükümlülüğü

4. Toplumu Bilgilendirme İlkeleri

5. Tanıtım İlkeleri

6. Hekimlik Dışı Uygulamalar ve Yöntemler

7. Muayenesiz Tedavi Uygulamama

8. Aracılık Etme veya Aracıdan Yararlanmama

9. endüstri ile Çıkara Dayalı İlişki Kurmama

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç