Pseudomonas nedir?

Pseudomonas, Pseudomonadaceae familyasına bağlı Pseudomonas cinsi bakteriler gram negatif çomaklardır. Hastane infeksiyonlarının en önemli nedenlerinden biridir.

Birçok antibiyotiğe doğal olarak dirençli olmasının yanı sıra mutasyon ile tüm tedavilere dirençli hale gelebilmesi ve son yıllarda tedavide kullanılabilecek tüm antibiyotiklere dirençli ‘’ panrezistan ‘’ kökenlerin çıkmaya başlaması, P. aeruginosa’ nın hastane infeksiyonlarında en önemli bakterilerden biri olmasında etken olmuştur.


Pseudomonaslar yoğun bakım üniteleri, yanık üniteleri, mekanik ventilatörler, kanser kemoterapisi uygulanan veya geniş spektrumlu antibiyotik kullanılan birimlerde daha fazla kolonize olur ve bu durum invazif infeksiyonlara yatkınlık oluşturmaktadır.

Hastane infeksiyonlarında Pseudomonasları önemli hale getiren virulans faktörlerinin yanısıra, oluşturdukları kromozomal ve plazmid kontrolündeki beta-laktamazları da bulunmaktadır. Plazmid kontrolünde ve kromozomal beta laktamaz sentezleyen kökenler hastanelerde yaygın olarak ortaya çıkmaktadır.

Pseudomonas tedavisi nasıldır?

Pseudomonas mikrobu ilk kez bir hastada saptandığında temizlenebilmesi için çeşitli tedaviler uygulanır. Ama er ya da geç hastaların önemli bir kısmında bu mikrop hava yollarına yerleşir (Çocuklarda %30-40, erişkinlerde %80). Pseudomonas mikrobunun hava yollarına yerleşmesine kolonizasyon denir. Kolonizasyon; altı ay içinde 2’den fazla balgam kültüründe Pseudomonas mikrobunun saptanması olarak da tanımlanır.

Pseudomonas aeruginosa ile kolonize olan hastalara düzenli olarak nefes yolundan antibiyotiklerin verilmesinin bu hastalarda solunum fonksiyon testlerini iyileştirdiği ve hastane yatışı gerektiren alevlenmeleri azalttığı gösterilmiştir. Hava yolarında Pseudomonas yerleşmiş olan KF’li hastalarda kullanılan ve şu anda ülkemizde bulunan koruyucu antibiyotikler TOBI ve kolistindir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç