Prostat nedir?

Prostat bir salgı bezidir. Mesanenin altında, rektumun (makat) önünde yer alır.

Prostat bezinin büyüyerek idrar yollarını sıkıştırmasına "Selim Prostat Hipertrofisi" denir. Selim sözcüğü "iyi huylu, kanser olmayan" demektir. Hiperplazi ise "herhangi bir dokunun büyümesi"ne karşılık gelen terimdir.

Prostatın tam merkezinden üretra denilen mesaneden idrarı boşaltmaya yarayan kanal yer alır. Cinsel boşalma sırasında prostatı çevreleyen kaslar seminal sıvıyı üretraya doldurur. Seminal sıvı üretra boyunca penis ucuna kadar gelerek buradan dışarıya akar. Prostat büyürse içinden geçen üretrayı sıkıştırarak idrar akışını zorlaştırabilir hatta tamamen durdurabilir. Bu nedenle prostat kanserinin belirtilerinden birisi idrar yapmakta güçlüktür. Prostat bezinin yanından penise giden ve peniste sertleşmeyi kontrol eden bir grup sinir lifleri geçer. Ameliyat sırasında bu sinirler zedelenirse ileriki zamanda peniste sertleşme güçlüğü (impotans) gelişebilir.

Sözlükte "prostat" ne demek?

1. Erkeklerde sidiktorbasının altında bulunan, siyeğin başlangıç bölümünü çevreleyen ve meni yapımında görev alan, içsalgı da salgılayan bez, kestanecik.

Prostat kelimesinin ingilizcesi

n. prostate
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç