Proses nedir?

Girdileri alıp bir çıktıya dönüştüren her bir aktivite veya operasyon proses (süreç) olarak isimlendirilebilir. Bir prosesin çıktısı genellikle bir sonraki prosesin girdisi olarak sistemi etkileyecektir. Bir kuruluşta proseslerin sistematik tespiti ve yönetimi proses yaklaşımı olarak ifade edilir. Revize edilen standart proses yaklaşımını esas almıştır

Ve bu bir işletme sürecinin tümünü oluşturur.

Örneğin koruyucu çalışmalar olabilir. Varlığın performans ve üretkenlik açısından denetlenmesi ve değerlendirilmesi gerekebilir. Onarım ihtiyaçları belirlenmeli, sıraya konmalı ve programlanmalıdır. Devam eden bakım işleri yürütülmelidir.

Diğer tarafta, proses reaktif olabilir bir hata rapor edilir ve teknisyenin en uygun ve maliyet açısından en doğru şekilde reaksiyon göstermesi gerekir. Hatasız, ölçülmüş raporlama belgelenmeli ve bunu takip eden koruyucu çalışmalar zaman çizelgesine konmalıdır.

Tüm bunun altında yatan, acımasız şartlar altında çalışmanın zorluğudur. Geleneksel teknolojilerin performans gösteremediği durumlar. Genellikle saha teknisyeninin uygulamalara ve verilere dijital erişimi kaybettiği koşullardır.

Özel Proses nedir?

Yürütülen faaliyetin şartlarının bir gereği olarak yapılan işin sonucunun ancak kullanım şartlarında veya ürünün üretilip müşteriye sunulmasından sonra ancak yeterliliğinin görülebileceği bazı sektörlerdeki proseslere verilen bir isimdir.

Üretim Prosesi nedir?

Yakıtın ham madde ile birlikte muamele gördüğü veya yakıttan elde edilen enerjinin ham maddeyi veya ürünü kurutma, kavurma ve benzeri işlemlerde kullanıldığı ve bacasından proses kaynaklı baca gazı emisyonlarının ve yanma gazlarının birlikte çıktığı tesisler veya sadece proses kaynaklı baca gazı emisyonlarının çıktığı tesislerdir.

Sözlükte proses ne anlama gelmektedir?

Süreç.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç