PPTP nedir?

İngilizce "Point to Point Tunnel Protocol" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Noktadan Noktaya Tünel Protokolü" anlamına gelmektedir.

PPTP; Vpn'in tünel protokollerinden birisidir.

Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP) gibi protokoller, bir VPN çözümüdür.

PPTP noktadan Noktaya Protokolü (PPP) için belirlenen özellilkleri esas alır. PPP, çevirmeli veya noktadan noktaya bağlantılar üzerinden veri transferi yapmak için yapılmıştır. IP kullanımı için PPP, IP paketlerini PPP içinde kapsüller. Kapsüllenen PPP IP paketleri noktadan noktaya bağlantılar üzerinden aktarır. PPP, çevirmeli istemci ve erişimi sunucusu arasında kullanılan protokoldür.

PPTP, etkin bir VPN sunucusudur. Çünkü ortak ağ üzerinden olan İnternet ve intranet arasında bulunan etkin bir sunucudur.

PPTP, ağ üzeri aktarım yaptığında PPP çerçevelerini IP datagramları içinde kapsüller. PPTP, tünel yönetimi için Genel Yönlendirme Kapsüllemesi‘nin (GRE) değiştirlmiş bir sürümünü kullanır. Ayrıca kapsüllenen PPP çerçeveleri şifrelenebilir veya sıkıştırılabilir.

PPTP ne için kullanılır?

Üçüncü şahısların özel ağlara bağlanmasını engellemek için kullanılır. PPTP, uzaktan erişim veya siteden siteye VPN bağlantıları için kullanılmaktadır.

PPTP uzaktan erişim ve siteden siteye VPN bağlantıları için kullanılabilir.

PPTP ne yapar?

PPTP, birden çok protokol trafiğinin şifrelenmesini ve ardından IP ağı veya Internet gibi ortak IP ağı üzerinden gönderilmek üzere bir IP üstbilgisi ile kapsüllenmesini sağlar.

PPTP şifrelemesi

PPP çerçevesi, MS-CHAPv2 veya EAP-TLS gibi şifreleme anahtarlarıyla Microsoft Noktadan Noktaya Şifreleme (MPPE) ile şifrelenir. PPP çerçeve yüklerinin şifrelenebilmesi için MS-CHAPv2 veya EAP-TLS gibi kimlik doğrulama protokollerinin kullanılması gerekmektedir. PPTP, önceden şifrelenen ve PPP şifrelenmesinin kapsüllenmesinden faydalanılır.

PPTP özellikleri

1. Microsoft işletim sistemleriyle birlikte (Microsoft 2000, WindowsXP, Windows Vista vb.) kullanılabilir.

2. Aynı zamanda farklı Microsoft istemcileriyle kullanılabilir.

3. PPTP, L2TP/Ipsec gibi ortak anahtar altyapısı (PKI) kullanımını gerektirmez.

4. PPTP, veri akışındaki güvenliği sağlar.

5. PPTP'de veri bir başkasının eline geçtiğinde elinde şifreleme anahtarı olmadan ona ulaşılamaz.

6. PPTP tabanlı VPN bağlantılarının akış sırasıda verilerin değişimi konusunda ve kimlik doğrulama, yani veriyi gönderen kişinin yetkili kullanıcı olup olmadığı konularında kanıt sağlayamaz.

7. PPTP tabanlı VPN bağlantıları veri gizliliği sağlar.

IP Datagramı İçeren PPTP Paketinin Yapısı

PPTP

Dış bağlantılar

Vpn nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç