PMU nedir?

PMU, İngilizce "Power Management Unit" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Güç Yönetim Birimi" anlamına gelmektedir.

PMU; Dijital platformlarda güç işlevlerini yöneten bir mikroişlemcidir. PMU, Macintosh bilgisayarların güç işlevlerini kontrol eder.

Bu mikroçip'in ortalama bir bilgisayara benzer birçok bileşeni vardır.

Zaman aralıklarını ölçmek için firmware ve yazılım da dahil olmak üzere, bellek, CPU, giriş / çıkış fonksiyonları, zamanlayıcılar yanı sıra, ana pilin veya bilgisayarın güç kaynağı voltajları ölçmek için analog dijital dönüştürücüler gibi...

Taşınabilir bilgisayarlar için birçok işlevin koordinasyonundan sorumludur. Bunlar şunlardır;

1. Güç bağlantıları ve pil şarjını izleme,

2. Gerektiğinde bataryaları şarj etme,

3. Diğer entegre devrelerin güç kontrolü,

4. Sistem boştayken gereksiz sistem bileşenlerinin kapatılması,

5. Uyku ve güç işlevlerinin kontrol edilmesi,

6. Gerçek zamanlı saatin düzenlenmesi,

7. Sistemin PRAM bakımı.

Bir PMU bir Apple bilgisayarın hemen hemen her güç tüketen fonksiyonunu kontrol eder. PMU'nun optimum kullanıcı performans için güç tüketimini yönetmek için izni bulunmaktadır.

PMU fonksiyonları zamanla bozulabilir. Bu tür bir durumda, PMU tepkisiz olur ve görevleri yerine getiremez.

Kullanıcılar PMU'lar Arızalarının yan etkilerini fark etmeyebilir. Bunların yanısıra kullanıcının fark edebileceği yan etkileri şunlardır;

1. Bilgisayarı açmadaki başarısızlık,

2. Uyku modundan geri dönülmesiden karşılaşılan başarısızlık,

3. Bağlı cihazları tanımada yaşanan başarısızlık (FireWire, USB, vb...)

Bu tür durumlarda PMU'nun sıfırlanması nispeten hızlı ve kolay bir düzeltme sağlayabilir.

Dahili pil ile yeni Apple dizüstü bilgisayarlar üzerinde "SCOP" lakaplı bir klavye kısayolu vardır. Açılımı "Shift Control Option Power" dır. Bu yeniden başlatma PMU yazılımının olması gerektiğin gibi çalışmasını sağlayacaktır.

PMU sıfırlama yöntemleri Macintosh bilgisayarın türüne bağlı olarak değişmektedir. Bazı Mac'lerde bilgisayar kapalı olduğunda basılabilir bir küçük bir reset düğmesi bulunmaktadır.

Diğer modellerin bilgisayarın dışında bir reset düğmesi vardır. Bu düğmelerin tipik bir sıfırlama düğmesi olduğunu belirten, sola işaret eden bir üçgenin bir simgesi vardır.

Bazı PowerBook G4 modellerde PMU, bilgisayarı kapatarak pil ve güç kaynağını çıkarttıktan sonra Shift-Control-Option-Power tuşuna basarak sıfırlanabilir.

Farklı makinelerde PMU sıfırlamak için farklı yöntemler gerekebilmektedir, Mac cihazlarda PMU sıfırlamada doğru yolu bulmak için Apple'ın web sitesini kontrol etmek en iyi seçenek olacaktır.

PMU çok hassastır ve bir yedek pil ölürse reset gerekli olabilir.

MacBook ve MacBook Pro gibi yeni Mac'lerde PMU "System Management Controller" yani "Sistem Yönetim Denetleyicisi" olarak adlandırılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç