PKO nedir?

PKO (Poli Kistik Over sendromu) yumurtlama olmaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan tüylenme, gecikmeler şeklinde adet düzensizliğiyle ve başka bazı belirtilerle seyreden bir durumdur.

Ovulasyon (yumurtlama) çeşitli nedenlerle gerçekleşememekte ve folikülün gelişimi yarıda kalarak her defasında yumurtalıklardan birinde milimetrik boyutlarda bir kist oluşmaktadır. Polikistik, kelime olarak "çok sayıda kist" anlamına gelen ve bu durumu tarif etmek için kullanılan bir kelimedir. Over ise Latince’de yumurtalık anlamına gelen kelimedir.

Poli Kistik Over sendromu, (PKO) kendisini; tüylenme, adetlerde gecikme ya da adet görememe, kısırlık ve sebepsiz kilo alma şeklinde gösterir. Hastalığın teşhisi patolojik yollarla parça çıkarmak suretiyle gerçekleştirilir. Ayrıca hastalığın tanısında ultrasonografik cihazlarda yardımcı olur.

Hastalığın tedavisi, hastalığın aşırı derecede salgılanan androjen hormonundan kaynaklanması sebebiyle, bu hormonun salgılanmasını azaltmak veya durdurmaya yönelik olacaktır. hormon salgısının düzelmesi ile birlikte hastalık tedavi edilmiş olur ve kişi sağlığına yeniden kavuşur.

Çok uzun yıllar türlü denemelere ve uğraşlara rağmen bebek sahibi olamamış birçok kadının, bu hastalığın teşhisi ve tedavisi ile hamile kalmaları mümkün kılınmıştır. Hastalık genel olarak kişide önemli ölçüde sağlık problemlerine yol açmasa da erken teşhis ve tedavi mutlak suretle yapılmalı ve kişi sağlığına yeniden kavuşmalıdır.

PKO kimlerde görülür?

PKO genellikle (her zaman değil!) kilosu normalden fazla olan kadınlarda görülen bir durumdur. Kilo alımının PKO'nun sonucunda mı olduğu, aşırı kilolu olan kadınlarda mı daha fazla PKO görüldüğü bilim çevrelerinde sık tartışılan bir durumudur. Bilimsel veriler PKO'nun ilaçla tedavi edilmesinin kadının ideal kiloya gelmesini kolaylaştırdığını, kendi isteğiyle kilo veren kadınlarda ise PKO tedavisinin daha kolay olduğunu göstermektedir.

Dış bağlantılar

PKO nedir? (videolu uzman anlatımı)

Yumurta bozukluğu kısır'a neden olur mu?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç