Piroz be nedir?

Piroz be; Piroz be Kürtçe bir kelimedir. Piroz kelimesi Türkçe'de "kutsal, kutlu, mübarek, mukaddes" anlamlarına gelmektedir. Piroz be ise Türkçe'de "Kutlu olsun" anlamına gelmektedir.

Piroz be kelimesi Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Diyabarkır'da katıldığı toplu nikah töreninde  gündeme gelmiştir.

Bu nikah töreninde çiftlere Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 400 yarım altın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ise 400 altın ile 400 bin dolar hediye etmişti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin hediye etti altınların bir tarafında Mesut Barzani'nin adı diğer tarafında ise Piroz be yani "Kutlu olsun" yazıyordu. Barzani'nin hediye ettiği bu altınlar özel olarak hazırlanmıştır.

Nevruz kutlamaların Güney doğu'da "Newroz piroz be" yazılı pankartları sıkça görebilirsiniz. Bu da Türkçe'de "Nevruz kutlu olsun" anlamına gelmektedir.

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nin Belediye Başkanı MHP'li Behçet Saatcı kurban bayramında yayımladığı bir bilboard reklamına "Ülke bituniyme bozulmaması ve hezkırına insana dı hundure me kuvvetlenmesi dılxaziya meye. Qurban Bayramımız piroz be." şeklinde bir yazı yazdırdırmıştır. Qurban Bayramımız piroz be Türkçe'de "Kurban bayramınız kutlu olsun" anlamına geliyor.

Dış bağlantılar

Kürtçe nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç