Pfo nedir?

Pfo kısaltmasının tam açılımı "Patent Foramen Ovale" dir.

Doğumdan önce ermbriyon devresinde, kulakçıklardan birbirlerine kan transferi olur ve Fetusun anne karnındayken kan dolaşımı akciğerler fonksiyonel olmadığı halde sağlanmış olur. Bebek doğduktan sonra akciğerlerine hava dolar ve Kalbin sağ ve sol kulakçığındaki temiz ve kirli kan arasında oluşan basınç farkı sonucunda bu delik kapanır.

Bu deliğin yetersiz kapanmasına bağlı oluşan açıklığa "Pfo (Patent Foramen Ovale)" denir.

Pfo genellikle geçici veya kalıcı inme veya emboli bulguları oluşuncaya kadar tanınamaz.

Foramen ovale nedir?

Kalbin sağ ve sol kulakçığı arasında bulunan açıklığa "Foramen ovale" denir.

Pfo görülme sıklığı

Toplumda her  5 kişiden birinde Pfo vardır ancak yüzde 1’inden azında kapatmayı gerektiren inme veya diğer nedenler bulunur. Sağlıklı yetişkin insanların yaklaşık % 20 sinde de Pfo bulunur.

Pfo olan kişilerdeki risk nedir?

Pfo varlığı bulunan kişilerde  öksürme, aksırma, ıkınma gibi göğüs içi basıncını artıran durumlarda delik açılabilir ve temiz ve kirli kan her iki atriyum yönünde karşılıklı geçebilir.

Pfo aracılığıyla sağ kulakçıktan sol kulakçığa geçtiğinde kandaki küçük parçacıklar, pıhtılar beyne ve diğer organlara giderek inme ve organların fonksiyon kaybına neden olabilir.

Pfo’lu genç yetişkinlerde (55 yaş altı) inme riski Pfo’su olmayanlardan daha yüksektir.

Pfo olan kişiler hangi sporları yapamazlar?

Kalbin sağ kulakçığında basıncın artmasına yol açabilecek örneğin dalış sporu gibi sporları yapmaları yasaktır.

Pfo tedavi türleri

1. Pfo tanısıyla inme görülen hastalar yeniden inme açısından yüksek risklidir (yüzde 15), bu anlamda aspirin veya coumadin tedavisi önerilmelidir. Şikayeti olmayan Pfo hastalarında sadece takip önerilir.

2. Tekrarlayan beyne veya diğer organlara pıhtı atması (örneğin inme, gözde geçici görme kaybı vb.) durumları mevcut ise Pfo cihaz ile kapatılmalıdır. Cihaz kapanması güvenli ve etkilidir. Cerrahi Pfo kapatılması diğer kalbe bağlı nedenlerle ameliyat yapılıyorsa düzeltilebilir.

Pfo kapatılma işlemi kimlere yapılır?

1. Pfo düşünülen hastalarda Tee ile sağdan sol geçiş mutlaka gösterilmelidir.

2. Diğer pıhtı atan nedenlerinin dışlanmış olması ile birlikte açıklanamayan inme öyküsü

3. Diğer Pfo kapatılmasını gerektirebilecek durumlar: Dalgıçlar, astronotlar, migren, cerrahi öncesi (toplardamar sisteme hava veya yağ embolisi ihtimali yüksek olan ortopedik, kalp-damar cerrahisi, beyin cerrahisi)

4. Pfo cihaz ile kapama kalp içinde pıhtı olmayan, kanama hastalığı olmayan, aspirin kullanmasına mani bir durum olmayan, kapatma amacı ile kullanılan cihazın imal edildiği metallere karşı allerjisi olmayan olgularda yapılması tercih edilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç