Pelvik usg nedir?

Pelvig USG, pelvig ultrasonografinin kısa adıdır. Pelvik ultrasonografi, kadın üreme organı rahim ve yumurtalıklar ve bunlara komşu alanları değerlendiren tanısal bir modalitedir. Sonohisterografi rahim içini ince bir kanül yardımı ile steril sıvı ile doldurarak yapılan ultrasonografi incelemsidir. 
Ultrason görüntülemesi, ses dalgaları ve bunların yansımalarından yararlanarak görüntü oluşturmaya yarayan bir modalitedir.

Ekranda oluşan görüntü parlaklığı dokunun ses yansıtma özelliği olan akustik impedans'ın bir türevidir. Ses yansıtma özellikleri benzeşen dokular ultrason ile ayırt edilemezler ve aynı tonda görünürler. Ultrason görüntülemede ışın kullanılmaz, bu nedenle gebeler için uygun bir yöntemdir. İnceleme gerçek zamanlı olarak ekrandan izlenerek yapılır. İnceleme sırasında Doppler modu ile damarlardaki akımın özellikleri incelenebilir.

Başka hekimler ile iletişim amaçlı ve daha sonra karşılaştırmak için hastaya görüntü ve incelemenin özetini içeren bir rapor verilir. İnceleme kadın doğum ve radyoloji uzmanları tarafından yapılabilir. Kadın üreme organlarının ultrason ile görüntülenmesi transabdominal ve transvajinal olmak üzere iki açıdan bakılarak yapılmaktadır. Her birinin kendine ait avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Sonohisterografi, transvajinal yöntemin tamamlayıcısı olarak kullanılmaktadır.

Pelvik ultrason neden yapılır?

Elle yapılan pelvik muayenenin sağladığı bilgiler yeterli olmayabilir. Pelvik ultrason ile rahim ve yumurtalıklar görüntülenebilir. Ultrason elle yapılan muayene bulgularını açıklamak için yardımcı olabilir veya ek bilgiler sağlayabilir. Pelvik ultrason tetkikinin en sık yapılma nedenleri;

• Kasık ağrısı
• Anormal vajinal kanama,
• Jinekolojik muayene sırasında şüpheli kitle araştırılmasıdır.

Pelvik ultrason nasıl yapılır?

Bu konuda profesyonel eğitim almış doktor tarafından yapılır. Pelvik bölgenin ultrason tetkiki için 2 yöntem vardır:

1. Transabdominal Ultrason: Karnın alt bölgesinde cilt üzerine yerleştirilen bir prob yardımıyla yapılır.

2. Transvaginal Ultrason: İnce çubuk şeklindeki prob üzerine koruyucu bir kılıf geçirilerek buna kayganlaştırıcı bir jel sürülür ve vajinaya yerleştirilir.

Ultrason abdominal mi yoksa vajinal yoldan mı yapılmalıdır?

Bu karar tetkikin yapılma sebebine bağlıdır. Bazı durumlarda sadece karın ultrasonu yapılması gerekebilir, bazı durumlarda ise sadece vajinal ultrason yeterli olacaktır. Ancak çoğu kez hem karın hem de vajinal ultrason gerekir. Bu kararı doktorunuz verecektir. Her bir incelemenin ayrı avantajları vardır. Abdominal yaklaşımla tüm pelvik bölgenin panaromik görüntüleri alınabilir. Bu yolla iç organların birbiri ile ilişkisi görülebilir.

pelvik usg

Vajinal yolla, prob inceleme alanına daha yakın olduğu için daha iyi görüntüler elde edilir. Vajinal yolla yapılan ultrason tetkiki erken gebelik döneminde fetal kalp atışlarını görmek, rahimin iç tabakasını değerlendirmek ve yumurtalıklardaki bir kistin boyutlarını ölçmek için çok faydalıdır.

Ultrasonografinin riskleri neler?

Ultrasonografi tüm dünyada yaygın olarak yaklaşık 30 yıldır yapılmaktadır. Bilinen bir yan etkisi yoktur. Gerek pelvik gerekse abdominal ultrasonografi bebeğe herhangi bir zarar vermez. Bununla birlikte ultrasonografi, özellikle gebelikte, yalnızca gerekli olduğunda yapılmalıdır. Yalnızca siz bebeğinizi görmek istediğiniz için gerekenden fazla ve uzun süre yapılması doğru değildir.

Uzun süren ultrasonografi muayenelerinde , kullanılan ses dalgaları dokulardaki ısının artmasına yol açabilir. Bu durumun bilinen bir zararı yoktur ancak yinede istenmeyen bir durumdur. Bazı araştırıcılar uzun süre ve sık ultrasonografi yapılması ile bebeğin solak (sol elini kullanan) olması arasında bir ilişki olduğunu bildirmişlerdir ancak bu bilgi doğrulanamamıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç