Pedagojik formasyon nedir?

Pedagoji kelimesinin İngilizcesi "Pedagogy" dir. "Eğitim bilim ve teorisi" anlamını taşır. Formasyon kelimesinin İngilizcesi ise "Formation" dır.

İsim olarak "Oluşum, formasyon, oluşturma, yapım, düzen, biçimlenme" gibi anlamlara gelmektedir. İki kelimeninde anlamlarını öğrendiğimize göre Pedagojik formasyonda; öğretmen adaylarının eğitim ve öğretim verilebilmesi için sahip olması gerektiği oluşum, düzen anlamına gelmektedir. Pedagojik formasyon bir eğitimdir ve öğretmen olabilmek için alınması gerekli bir eğitimdir.

Pedagojik formasyon nasıl alınır?

Eğitim fakültesi öğrencileri "Pedagojik formasyon" dersleri alarak okuldan öğretmen olabilecek şekilde mezun olurken diğer öğretmen yetiştiren kurumların mezunları ise isterlerse "Pedagojik formasyon eğitimi" almaları gerekmektedir.

Önceki yıllarda üniversitelerde açılan 1 ya da 1,5 yıl süren tezsiz yüksek lisans programları ile bu eğitimi alıyorlarken YÖK’ün aldığı bir kararla 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon, yüksek lisans eğitimi ile değil, sertifika eğitimi ile verilecektir.

Pedagojik formasyon eğitimi almanın şartları nelerdir?

Lisans mezunu iseniz ve lisans mezuniyet ortalamanız en az 2,5/4 ya da 65/100 ise doğrudan bu eğitimi verebilecek üniversitelere başvurarak pedagojik formasyon eğitimi alabilirsiniz.

YÖK, hangi üniversitelerin “Formasyon Eğitimi Sertifikası” verebileceğini her yıl yapacağı kontroller ile belirlemekte ve bu durumda formasyon sertifikası eğitimi verebilecek üniversiteler her yıl değişiklik olmaktadır.

Pedagojik formasyon eğitimindeki dersler hangileridir?

1. Gelişim Psikolojisi

2. Ölçme ve Değerlendirme

3. Öğrenme Öğretme Kuram ve Yaklaşımları

4. Sınıf Yönetimi

5. Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı

6. Öğretmenlik Uygulaması

7. Özel Öğretim Yöntemleri

8. Rehberlik

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç