PDA Nedir?

Personel Digital Assistant kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe' de Kişisel Sayısal Yardımcı olarak ifade edilebilir. PDA, Avuç içi bilgisayar dediğimiz makinelerin tümüne verilen genel addır.
İlk PDA lar çoğumuzun yakından tanıdığı data banklardı Apple firmasının 1993 yılında piyasaya çıkardığı Messagepad adlı ürün ve aynı yıllarda Casio firmasının 1 Mb bellekli Cassiopea adlı data bankı ile PDA kavramı hayatımıza girmeye başladı.
Ancak esas patlama 1996 yılında Palm firmasının piyasaya sürdüğü PalmPilot adlı ürün ile gerçekleşti. Palm' ın bu ilk ürünü kullandığı Palm OS işletim sistemiyle PDA kavramına bir yazılım standardı getirdi. Kısa sürede takip eden ürünler ile PDA lar hızla dünya geneline yayıldı.

PDA lar da kullanılan işletim sistemleri nelerdir?

Bu gün PDA dediğimizde ilk aklımıza gelen işletim sistemi MSPocket Windows yada PalmOS olsada Aslında bu cihazlar için Geos, Symbian, PalmOS, MSpocket, BE, Linux gibi çok farklı işletim sistemi alternatifleri mevcut.

Her ne kadar PalmOS aşırı kolay kullanımı ve basit sistem ihtiyaçları ile gözde olsa da bugün bir ofis dosyasını tam anlamıyla işletme, yönetme ve yaygın web uygulamalarını çalıştırmak lüksü yani pda ile cep telefonu arasındaki farkı yaratan özellik, sadece ms pocket windows ve linux işletim sistemi kullanan PDA larda mevcuttur. Ayrıca gelişmiş donanım özellikleri sayesinde Pocket PC' lere farklı işletim sistemleri kurulması da mümkündür.

Örnek bir PDA görünümü:

PDA

PDA ile hangi servisleri kullanabilirim?

EDGE, WAP, mms ve E-posta adresim servislerinden yaralanabilirsiniz.

PDA ile cep telefonumdan e-posta almak arasındaki fark nedir?

PDA'ler Push e-mail destekli modelleri ile, e-postaların anında cihaza gelmesini sağlarken POP3 ayarlı telefonlarda mesajlarınızı ancak kontrol ettiğinizde görebilirsiniz. "Push e-mail" sayesinde gelen mesajlarınızdan anında haberiniz olur.

PDA cihazları ile e-posta adreslerimi kullanabilir miyim?

POP3 destekli e-posta adreslerinizle kullanabilirsiniz. Bir çok Internet Servis Sağlayıcının ve portalın sunduğu e-posta servisi POP3 desteklidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç