Paypal nedir?

PayPal, internet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemidir. PayPal kredi kartı bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapmanızı ve almanızı sağlayan daha güvenli bir online ödeme yöntemidir.

Kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak, internet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını ya da istenilen kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para yollanmasını sağlar.PayPal Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İspanya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de yerel web siteleri bulundurarak, bu ülkelerde sorunsuz çalışır.

PayPal ile Amerikan Doları ve Yen gibi birden çok para birimini kullanarak ödeme yapılabilir. Bu para birimleri arasındaki değişimleri PayPal kendi döviz kurları ile otomatik olarak yapar. Paypalın döviz kurları paypal sitesinden öğrenilebilir. Ayrıca Türk Lirasıyla da ödeme alabilir ya da ödeme yapılabilmektedir.

PayPal’a nasıl üye olunur?

PayPala üye olurken size üç çeşit kullanıcıdan hangisi olacağınız sorulur. Bu üç kullanıcı tipi kullanım amaçlarına göre “kişisel, premier ve kurumsal PayPal hesapları” olarak ayrılırlar. Kişisel hesaplar tahmin edebileceğiniz gibi bireysel kullanıcılara hitap etmektedir. Premier hesaplar online satış yapan kişilerin kullanması gereken kullanıcı tipidir. Kurumsal hesaplar ise yine adından anlaşılacağı gibi kurumların kullanımına sunulmuş kullanıcı tipidir.

Kullanıcı tipinizi seçtiğinizde sizden bir form doldurmanızı isteyecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldururken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör e-posta adresinizdir. Bunun nedeni e-postanızı alışverişlerinizde kullanacak olmanızdır, eğer e-postanız ile PayPal hesabınızın şifresi aynı olursa bu durum e-postanızı ele geçiren birinin PayPal hesabınızada ulaşması demektir. Yani e-postanız ile PayPal hesabınızın şifresinin sizin güvenliğiniz için farklı olması gerekir.

PayPal hesabı ile alışveriş

PayPal ödeme şekli bulunan internet sitelerinde sepetimize istediğimiz ürünleri koyduktan sonra satın al dediğimizde ödeme şekli olarak PayPal’ı seçiyoruz bizden PayPal hesabımızın bilgilerini istiyor yalnızca PayPal hesap bilgilerinizi girerek alışverişinizi tamamlamış oluyorsunuz. Eğer biri bu bilgileri ele geçirirse PayPal üzerinden kredi kartınızla alışveriş yapabilir diye düşündüyseniz buna önlem olarak ülkemizde de birçok banka tarafından sunulan sanal kart özelliğini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sanal kart oluşturmak sizin belli süreliğine normal kredi kartınızın bakiyesinin istediğiniz kadarını kullanan bir kart oluşturulmasıdır. Böylece, sanal kredi kartınızla yaptığınız alışverişten sonra kredi kartında kalan bakiye sizin istediğiniz zaman sıfırlanır. Bu sistem PayPal hesabınızı güvenle kullanmanız için önemli bir husustur.

Ayrıca PayPal yardımı ile bir hesaptan başka bir hesaba para aktarılabilir. Bunu yapmak için PayPal hesabınıza banka hesabınızı eklemeniz gerekmektedir. Böylece sadece e-posta adresinizi kullanarak para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Banka hesabı eklemek kredi kartı ekleme işlemiyle aynıdır. Böylece ek ücret ödemeden para transferi yapmış olursunuz. Bence gerçekten çok güzel bir özellik.

PayPal bu gün bir çok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Para birimi olarak TL dahil PayPal'ın desteklediği bütün para birimleri kullanıla bilinilir. Para birimleri arasındaki dönüşümleri PayPal’ın kendi döviz kurları otomatik yapar. Son olarak açıkça belirtmeliyim ki PayPal sistemi kullanmayı bilenler için gerçekten muhteşem bir sistemdir.

SMS'le ödeme

PayPal hesabı, cep telefonu hattı ile ilişkilendirildiğinde anlaşmalı firmalara SMS aracılığıyla ödeme yapılabilmektedir.

Dış bağlantılar

Paypal Resmi Web Sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç