Passiflora nedir?

Passiflora anayurdu tropikal Amerika olan çiçekleri sedatif (uyku düzenleyici) ve antispazmotik (spazm giderici,gevşetici) olarak etki gösteren bir bitkidir.

Geleneksel tıpta anksiyolitik, (sakinleştirici) ve antispazmotik (spazm giderici) olarak kullanılır. Bazı türleri yenebilir meyveleri için tropikal bölgelerde ziraati yapılırken, bazıları da çiçeklerinden dolayı bahçe ve kameriye örtü bitkisi olarak kullanılır.

Soğuğa duyarlıdır. Kışın korunması gerekir. Çok hızlı büyür. Tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır. Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi, içki ve şerbet yapımında da yararlanılır. Bitkinin yaprakları stres ve endişeyi azaltıcı olduğu düşünülen çay yapımında kullanılsa da, yapraklarında bulunan siyanid glukosit maddesinin toksik ve zararlı etkisi sebebiyle az tüketilmesi gerekmektedir.

Ayrıca hamile olanlarda,bebek emzirenlerde, 6 aydan küçük çocuklarda bu konuda çok fazla bir araştırma yapılmadığı için, etkileri bilinmediği için, yapraklarının hiç kullanılmaması meyvelerinin ise bu guruplar için mümkün olduğunca az tüketilmesi tavsiye edilir.

passiflora

Bunun dışında özellikle yapraklarının alkollü içecekler ve reçeteli sedatiflerle (sinirleri yatıştıran ilaçlarla) birlikte doktora danışmadan kullanılması tavsiye edilmez. Anayurdu Tropikal Amerika’dır. Oradan dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır.

Ülkemizde bazı yerlerde süs bitkisi olarak kimi türleri yetiştirilmektedir. Gölgeli ve nemli duvar dipleri ve kameryeleri sevip sarmaşarak yetişen otsu ya da ağaçsı sarmaşıktır. 5-7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir.

Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır. Çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir. Bazı türlerinin meyveleri çiğ olarak yenebildiği gibi, içki ve şerbet yapımında da yararlanılır.

Ağızdan psikosomatik hastalıkların (psikolojik nedenlere bağlı vücutta oluşan rahatsızlık verici durumlar) ve uykusuzluğun tedavisi endikasyonlarındaki kullanımı Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preperatların  hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu komisyon ve Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperatifi (ESCOP) tarafından onaylanmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç