Pas nedir?

Demirin nemli ve karbondioksitli havada meydana getirdiği oksitli, hidroksitli ve karbonatlı bileşiklerinin bir karışımı. Nemsiz ortamda demir oksitlediğinde, üzerinde koruyucu özelliğe sahip bir tabaka hasıl olur. Bu tabaka nemi gördüğü zaman pas halini alır. Pas, demiri kaplamaz ve dökülür. Alttan çıkan demir yine aynı şartlarda paslanarak bozulur. Senede,

takriben yirmi milyon ton demirin paslanarak harap olduğu hesaplanmaktadır. Demirin paslanmasının önüne geçmek için demiri, minyum, bezir yağı, yağlı boya gibi koruyucu maddelerle kaplamak veya nemsiz kuru ortamda bulundurmak gerekir.

Sözlükte "pas" ne demek?

1. Su içinde ve nemli havada metallerin, özellikle demirin yüzeyinde oksitlenme sonucunda oluşan madde; kimi top oyunlarında oyunculardan birinin topu başkasına geçirmesi.
2. Genellikle midenin bozulmasından ötürü dilin üzerinde oluşan beyaz tabaka, bar (ii3) ; kimi iskambil oyunlarında sırası kendisine gelen oyuncunun oyuna o elde katılmayacağını belirtir.
3. Kimi asalak mantarların çeşitli bitkilerde oluşturduğu portakal sarısı ya da kahverengi lekeler; bu lekelerden ileri gelen bitki hastalığı.

Cümle içinde kullanımı

Hastanın dilindeki pas.

Pas kelimesinin ingilizcesi

n. step in a dance; movement in a dance; dance
n. extension of a file whose source code is in the PASCAL programming language (Computers)
adv. not

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç