OSD nedir?

Osd, İngilizce "On Screen display" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Ekranda Gösterim" anlamına gelmektedir.

OSD; Bilgisayarlarda, Televizyonlarda, Güvenlik kameralarında, tv alıcılarında, Vcr, Dvd oynatıcılar gibi cihazlarda bulunan cihazla ilgili ayarların ekranda belirmesi, gösterilmesi anlamına gelmektedir.

Ekran görüntüsü, ekrandaki görsel bilginin temsili olarakta tanımlanabilmektedir. Ses, ışık, kontrast ve ışık ayarlarının bir grafik halinde ekranda gösterilebilmesidir.

OSD, Tv alıcılarında TV alıcının tüm önemli çalıştırma durumunu temsil etmektedir.

OSD, Güvenlik kameralarında anahtar veya butonlar vasıtasıyla yapılabilecek tüm kamera ayarlarının ekran üzerinde de yapılabilmesini sağlayan özelliğe verilen isimdir.

Günümüzdeki notebook bilgisayarlardada bu teknoloji sıkça kullanılmaktadır.

OSD'nin geçmişi

Geçmişte, TV'lerin çoğu ayarlamaları potansiyometre ve anahtarlar aracılığıyla analog olarak yapılırdı. Bu yöntem hala çağdaş monokrom taşınabilir televizyonlarda kullanılmaktadır. Uzaktan kumanda icat olduktan sonra dijital ayarlamalar yaygınlaştı.

Elektronik gelişince, bir OSD için ikinci bir ekran cihazı eklemenin eksta cihaz eklemekten daha ucuz olduğu anlaşıldı.

TV ekranlarında görüntüler ilk olarak TV'lerde 1980'lerde görünmeye başladı. 1990'ların ortalarına gelindiğinde, bu görüntüler ile VCR'lar yaygın olarak kullanılabilir hale geldi.

Akai ekran programlama üzerine getirilmesi de dahil olmak üzere 1980'lerde VCR'lerdeki OSD'nin tanıtımı ile itibar kazanmıştır. Tüm DVD oynatıcılar da OSD kullanılmaya başlanmıştır.

Birçok PAL televizyon üreticisi maliyetleri daha da azaltmak için iç teletext grafik işleme sistemini kullanmaya başlamışlardır.

2005 yılında, CRT tabanlı televizyonlar düşüşe geçmiş ve LCD / plazma televizyonlar yükselmeye başlamıştır.  Özel OSD cihazlarının kullanımının gerilediği görüldü.

Ana grafik işlemcisi içerisine OSD fonksiyonlarını entegre etmek daha uygun maliyetli olduğu için bu yöntem kullanılmaya başlandı. Modern LCD televizyon monitörleri genellikle sadece iki ya da üç entegre devreden oluşmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç