Organ bağışı nedir?

Organ bağışı, bir kişinin vücudundan alınan organın başka bir kişiye, rıza dahilinde nakledilmesi durumudur. Organ bağışlayan kişi hayatta ya da merhum olabilir.

Organ nakli denilen prosedürle yaşayan ya da merhum donörün vücudundan alınan doku veya organ, organ bekleyen hastaya cerrahi işlemle nakledilir. Organ bağışı özellikle organ yetmezliği ya da organ hasarları sonucunda uygulanan hayati bir yöntemdir.

Organ yetmezliği durumunda, örneğin böbrek, karaciğer, kalp yetmezliği, organ nakli tek çözümdür. Böbrek naklinde başka tedavi yolları olsa da hastanın sağlığı, hayat kalitesi ve maddi durumu açısından en etkili çözüm organ bağışıdır.

Dünya çapında en sık bağışlanan organ böbrektir ve canlı donörlerden bağışlanabilir.

Organ bağışı nasıl yapılır?

Organ bağışı için organ bekleyen hastalar bekleme listesine alınırlar ve kendilerine uygun bir organ bulunana dek, sıra kendilerine gelene dek beklerler. Organ bağışı çoğu zaman merhum donörlerden yapılır, bazı durumlarda da canlı donörler bağış yapmaktadır.

Canlı donörlerin bağış yapabilmesi için öncelikle bir dizi teste tabi tutulmaları gerekir. Bunlar; bağışçının şartları anladığını ve psikolojik olarak bu duruma razı olduğu ve hazır olduğunu anlamak için yapılan değerlendirmeleri de içerir.

Bağış yapılacağı zaman organın ya da dokunun türüne göre gerekli ameliyat uygulanarak organ nakli gerçekleştirilir.

Merhum donörler içinse süreç kişinin beyin ölümünün gerçekleştiği anda başlar ve organların bağışlamaya uygunluğu test edilir. Daha sonra hastanın ailesinin rızası alınır ve organlar bağış bekleyen kimselere ulaştırılır. Bağış için hastadan ya da ailesinden para talep edilmez.

Cerrahi prosedür bağışlanan organ ya da dokunun türüne göre değişir. Cerrahlar organı vücuttan çıkardıktan sonra mümkün olduğunca hızlı bir şekilde organ bekleyen hastaya ulaştırırlar.

Birçok organ vücudun dışında yalnızca birkaç saat fonksiyonunu yitirmeden dayanabilir, bu yüzden donör ve organ bekleyen kişiler aynı bölgeden seçilirler.

Merhum bir donörden organ alındıktan sonra, vücut bütünlüğü bozulmaz ve aynı görünüme geri kavuşur. Aile üyeleri merhumu diledikleri gibi son yolculuğuna uğurlayabilirler.

Hangi organların bağışı yapılır?

Bağışlanabilecek organlar ve dokular aşağıdaki gibidir:

• Karaciğer

• Böbrek

• Pankreas

• Kalp

• Akciğer

• Bağırsak

• Kornea

• Orta kulak

• Deri

• Kemik

• Kemik iliği

• Kalp damarları

• Bağ dokusu

• Testis

• El

• Kök hücre

• Kan damarı

Kimler organ bağışında bulunabilir?

Her yaştan insan potansiyel bağışçı olarak kabul edilir. Canlı donörlerde 18 yaş sınırı aranmaktadır, bu yaşın altındaki bireyler organ bağışlayamaz.

Bir kişi vefat ettiğinde ise ailesinin rızası ile organları bağışlanabilir. Bunun için organlara ve dokulara bazı testler uygulanmaktadır.

Merhumlardan alınacak organların uygunluğunu anlamak için kişiye HIV, kanser, enfeksiyon gibi testler uygulanır. Kanser, HIV, diyabet, hepatit, böbrek hastalığı, kalp hastalığı gibi sorunları olan kişiler organ bağışlayamaz.

Organ bağışlamak için nereye başvurmak gerekir?

Organ bağışlamak için canlı donör olunacaksa organ nakli merkezlerine başvurulabilir. Eğer kişi öldükten sonra organlarının bağışlanmasını istiyorsa hastanelerin organ bağış ünitelerine, Türkiye Organ Nakli Vakfı’na vb. başvurabilir.

Bunun için iki adet tanık huzurunda bir form doldurulur ve imzalanır. Kişiye organ bağış kartı verilir ve bu kart kişinin hür iradesiyle organ bağışına gönüllü olduğunu belirtir. Bu talep daha sonra geri çekilip kişi organ bağışı yapmaktan vazgeçebilir.

Organ bağışı neden önemlidir?

Organ bağışı ile organ yetmezliği ya da hasarları gibi sorunlar yaşayan birçok hastanın hayatı kurtarılabilir. Kelimenin tam anlamı ile organ bağışı insanların hayatlarını kurtarır.

Bir canlının hayatı her şeyden önce gelmektedir ve bunun verdiği manevi huzur organ bağışı için en büyük sebeptir. Organ bağışından sonra kişinin vücut bütünlüğü bozulmayacağı için ve organ bağışı dinen de caiz olduğu için bireyler organ bağışı gönüllüsü olmaya teşvik edilmelidir.

Yorumlar

¦EFSANE¦BEY¦ 18.11.2017
ÇOK SAĞOL www.nedir.com! Senin sayende Seçmeli Bilim dersindeki proje ödevimi tamamlayacağım...
Cevapla
Ozan 12.10.2017
Çok sağolun:) Fen ödevimde yardımcı oldunuz.
Cevapla
Helal olsun 07.05.2017
Helal olsun
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç