Oran nedir?

İki çokluğun birbirleri ile ilişkili olarak değişme miktarının bölme yoluyla ölçülmesine oran denir.

Farklı birimlere sahip iki miktarın karşılaştırılması ile elde edilen orana birimli oran denir. İki oranın eşitliğine orantı denir.Orantıda çapraz çarpımlar eşittir. İki çokluktan biri artarken diğeri de aynı oranda artarsa yada biri azalırken diğeri de aynı oranda azalırsa böyle çokluklara doğru orantılı çokluklar denir.

Örneğin; Ali'nin boyunun Ayşe'nin boyuna oranı A/B şeklinde gösterilebilir.

Oran kurulurken; aynı birimli nicelikler karşılaştırılabilir. Mesela X aracı saatte 100 km hızla giderken Y aracı saatte 80 km hızla yol almaktadır. Burada X aracının hızının Y aracının hızına oranı: X/Y=100 km/80 km dir. Her iki taraf 10 ile sadeleştirilirse  X/Y=10/8 olur. Yani X aracı 10 km yol alırken Y aracı aynı sürede 8 km yol almaktadır.

Farklı birimli nicelikler de karşılaştırılabilir. Örneğin; bir aracın hızını bulabilmek için aracın aldığı yolu, geçen süreye oranlarız.  Yol/Zaman=Hız (Farklı birimli nicelikler oranlanır.)
Oranlanan çokluklardan ikisi aynı anda sıfır olamaz. Oranın payı ya da paydası sıfır olabilir. Oranın sonucu birimsizdir.

Sözlükte "oran" ne demek?

1. Büyüklük, nicelik, derece bakımından iki şey arasında ya da parça ile tüm arasında bulunan bağıntı, nispet; iki şeyin birbirini tutması, karşılıklı uygunluk, tenasüp.
2. Us yoluyla gerçeğe yakın olduğuna inanılarak verilen yargı, tahmin.
3. İki büyüklük, iki nicelik arasındaki bağıntı.

Oran kelimesinin ingilizcesi

[Oran] n. Oran, a port city in northwestern Algeria
v. pray, praise or appeal to God in words or thought; orate, give a lecture, make a speech
n. ratio, proportion, rate, relation, measure, percentage, incidence

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç