Optimizasyon nedir?

İngilizce "Optimization" kelimesinden dilimize girmiş olan kavramın farklı anlamları mevcuttur.

Optimizasyon kelime anlamı olarak; Bir duruma karşı eldeki yapıyı güçlendirmek anlamına gelir. Optimize etmek "iyileştirmek" anlamına gelmektedir.

Matematik'te Optimizasyon; Bir gerçel fonksiyonu minimize ya da maksimize etmek amacı ile gerçek ya da tamsayı değerlerini tanımlı bir aralıkta seçip fonksiyona yerleştirerek sistematik olarak bir problemi incelemek ya da çözmek işlemlerini ifade etmektedir.

Bilişim'de Optimizasyon; Arama motorlarında kullanıcılar arama yaptıklarında arama sonuçlarında en üstte yer almayı hedefleyenlerek ziyaretçi çekmeyi başarmak üzere web sitelerin bir dizi işlemden geçerirerek buna hazır hale getirilmesi işlemine denilmektedir.

Endüstri mühendisliğinde Optimizasyon; Bir sistemde varolan kaynakların (işgücü, zaman, kapital, süreçler,hammaddeler, kapasite, ekipman gibi) en verimli şekilde kullanılarak belirli amaçlara (maliyet enazaltılması, kar ençoklanması, kapasite kullanımının enyükseltilmesi ve verimliliğin ençoklanması gibi) ulaşmayı sağlayan bir teknoloji olarak tanımlanmaktadır.

Optimizasyon teknolojisi, karar verme süreçlerini hızlandırmakta ve karar kalitesini arttırmakta kullanılarak gerçek hayatta karşılaşılan problemlerin etkin, doğru ve gerçek zamanlı çözümünde yararlanılmaktadır.

Optimizasyon, ekonomik açılardan getirdiği kazançların yanında müşteri, işveren ve çalışanların tercih ve kısıtlarının karar sürecinde yer almasında ve sistemde yer alan kaynakların kalitesinin yükseltilmesinde de etkin bir şekilde başvurulan bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Optimizasyon'un önemli bileşenleri

1. Modelleme

2. Çözümleme

Modelleme

Modelleme gerçek yaşamda karşılaşılan problemin matematiksel olarak ifade edilir.

Çözümleme

Bu modeli sağlayan en iyi çözümün elde edilmesini kapsamaktadır.

Optimizasyon teknolojisinin kullanım alanları

Birçok temel bilimde karşılaşılan problemlerin çözümünde; endüstriyel, finansal ve servis sistemlerinin performanslarının eniyilenmesinde sık sık kullanılmaktadır.

Dış bağlantılar

Arama motoru optimizasyonu nedir?

Seo nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç