Operatör doktor nedir?

Operatör doktor kısaca "Opr. Dr." olarak bilinir. Operatör doktor "cerrahi işlem" yapan doktorlar'a verilen addır.

Bir öğrenci üniversite sınavı kazandığı takdirde doktorluk mesleğini seçerse 6 yıl yükseköğrenim görürler bu yükseköğrenimin sonunda mezun olduklarında pratisyen doktor olarak anılırlar. Mezuniyetlerinin TC sağlık bakanlığı tarafından tasdiklenmesi sonrası reçete yazma ve sağlık kurumlarında çalışma iznine sahip olurlar.

Belirli bir alana yönelmek o alanda uzmanlaşmak isteyen doktorlar yılda iki defa yapılan nisan ve eylül aylarında "tıpta uzmanlık sınavı (tus)" a girerler. Bu sınavı başaran sınava girenlerin yaklaşık %5-10'u pratisyen doktorlar uzmanlık anlarına göre 4 ila 6 yıl arasında uzmanlık eğitimi görerek uzman doktor olurlar.

İlaç ile tedavi eden tıp doktorları pratisyen veya uzman, farketmez hekim başlığı altında anılırlar. Ameliyat ile tedavi eden tıp doktorları cerrah başlığı altında anılırlar. Tabip ismi hekim ve cerrahları kapsayan tüm tıp doktorları topluluğunu betimler.

6 yıllık tıp fakültesini bitiren herkes doktordur. Ardından tıbbın herhangi bir dalında uzmanlaşmak için 4-5 yıl asistan doktorluk yapar, bunun sonunda da dahiliye uzmanı, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, genel cerrahi, kbb vs uzmanı olurlar. Bunlara uzman doktor denir. Bunun ardından üniversite hastanelerinde akademisyen olmak isteyenler yardımcı doçent ünvanıyla doktorluk yaparlar.

Belli bir sürenin sonunda sınavlara girerek doçent olurlar. Devam etmek isteyenler, yine belli bir süre doçentlikten sonra yine sınavlara girerek profesör olurlar. Tabii bu sınavlar çok zordur ve ciddi bir bilgi birikimi gerektirir. Dolayısıyla ünvanı arttıkça o doktorun bilgisi ve tecrübesi artar. Tıp branşları cerrahi bilimler dahili bilimler ve temel bilimler olarak üçe ayrılır. Dahiliye, kardiyoloji, çocuk hastalıkları, göğüs hastalıkları vb dahili bilimlerdendir.

Bunlar ameliyat yapmazlar. Kadın doğum, genel cerrahi, kbb, ortopedi, beyin cerrahisi, çocuk cerrahisi, kalp damar cerrahisi, göğüs cerrahisi vb ise cerrahi dallardır. Bunlar ameliyat yaparlar. Cerrah yani operatör doktordurlar. Bütün cerrahi ve dahili bölümlerde başta yazdığım uzman yardımcı doçent docent ve profesör sıralaması vardır. Operatör cerrahi dal uzmani demektir. Yani cerrahi branşta terminolojik olarak uzman denmez.

Op. Dr. mi Opr. Dr. mi?

Türk Dil Kurumu Operatör kelimesi için Opr. kısaltmasının doğru olduğunu göstermektedir.

TDK kısaltmalar dizini

Yorumlar

belkise bor 25.04.2017
Ben eşimden emekliyim Ben de bir ev sahibi olmak istiyorum Ama nasıl olacak Onu bilmiyorum Yardımcı olur musunuz
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç