Ons nedir?

Genellikle gümüş, altın ve platin gibi kıymetli metallerin veya elmas, yakut gibi değerli taşların kütlelerinin ölçülmesi için kullanılan, Fransa'da 30,59 gr, İngiltere ve Amerika'da 28,349 gr ağırlığında bir ağırlık ölçüsü birimi.

Ons nasıl hesaplanır?

Ulusal piyasalarda 1 ons altın 31,10 gram gram (has) altın demektir.

Örneğin; Ons fiyatı 1850 $ seviyesinde olsun. İç piyasadaki gram altının türk lirası karşılığını hesaplama şekli aşağıdaki gibidir.

1850/31,10 x dolar kuru = has altın fiyatı

1850/31,10 x 1,80 = 107,073 türk lirası has (gram) altın fiyatı.

Burada dolar kuru 1,80 TL olarak baz alınmıştır.

Altın Ons'u düşerse neler etkilenir?

Altın fiyatları çok değişken bir yapıdadır. Uluslararası piyasalarda yaşanan en ufak dalgalanmalar altının ons fiyatını doğrudan etkiler. Altının ons fiyatının düşmesi veya yükselmesi halinde, döviz kurları ve petrol fiyatlarında da altının ons fiyatına bağlı olarak değişmeler gözlemlenir.

Petrol fiyatları ile altının ons fiyatı arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır.

Petrol fiyatlarının yükselmesi altının ons fiyatını yükseltir. Altının ons fiyatının yükselmesi de dünya borsalarını sarsar. Dünya borsalarının sarsılması da döviz kurlarını yükseltir. Kısaca özetlemek gerekirse, piyasalardaki dengeler çok hassastır. Tüm bu yatırım araçlarının birbirleriyle bağlantısı vardır. Bunlardan birinde oluşabilecek bir kriz, diğer tüm yatırım araçlarında etki yaratacaktır.

Yorumlar

özcan 29.02.2016
Son zamanlarda Petrol fiyatları düştüğü halde Altın fiyatları neden yüksek bunu biri bana açıklayabilirse çok sevinirim. Bilmediğimiz bir şeyler mi var? E-mailimi de paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.(ozcanbilgi1955@gmail.com)
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç