Olimpiyatlar nedir?

Olimpiyat; Dört yılda bir olimpiat komitesinin oylarıyla belirlen bir ülkede yapılan geniş kapsamlı bir spor organizasyonun adıdır. Olimpiyatı simgeleyen sözcükler: citius, altius, fortius'dur. Türkçesi "Daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü" anlamına gelir.

Olimpiyat bayrağı nedir?

Olimpiyat bayrağı beyaz zemin üzerine iç içe geçmiş beş ayrı renkteki beş halkadan ibarettir. Dünyanın beş kıtasını temsilen insanları dostluk ve sevgi bağları ile birbirine Bağlam ayı simgeleyen bayrağın üç halkası üstte, ikisi alttadır. Üstteki üç halka soldan sağa Doğru mavi, siyah ve kırmızıdır. Alttaki halkalar ise soldan sağa sarı ve yeşildir. Bu renkler önceleri kıtalara göre belirlenmiş ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi bu Renklerin üye ülkelerin bayraklarının renkleri olduğunu açıklamıştır. Olimpiyat Bayrağı 1920 Anvers Olimpiyatlarından beri dalgalanmaktadır. Bu bayrak 6-12 Mayıs 1913 tarihleri arasında yapılan toplantıda Baron Pierre de Coubertinin teklifi ile genel kurula sunulmuş ve ittifakla kabul edilmiştir.

Olimpiyat bayrağındaki 5 halka neyi ifade etmektedir?

Olimpiyat bayrağındaki 5 halka yeryüzündeki 5 kıtayı(mavi daire Avrupa'yı, sarısı Asya'yı, siyahı Afrika'yı, kırmızı Amerika'yı, yeşil de Avustralya'yı) temsil eder.

Olimpiyat yemini nedir?

Olimpiyat Oyunlarının açılış töreninde katılan tüm sporcular bir olimpiyat yemini ederler. Bu yemini organizasyonu yapan ülkenin ünlü bir sporcusu tüm sporcular adına söyler. Bu yemin şöyledir: “Olimpiyat Oyunlarında ülkemin şerefi ve sporun zaferi için kurallara uyarak dürüst yarışacağımıza ve gerçek sportmenlik ruhu içinde mücadele edeceğimize and içeriz.” Yemin ilk olarak olimpiyat bayrağı gibi 1920 Anvers Oyunlarında yer aldı. Ve yemini Belçikanın ünlü eskrimcisi Victor Boin okudu.

Olimpiyat Meşalesi nedir?

Olimpiyat Meşalesi Yunanistanın Olimpos Dağında güneş ışığından dev mercekler vasıtasıyla tutuşturulur. meşale oyunların yapılacağı ülkeye kadar, elden ele geçtiği ülkelerin atletleri tarafından taşınmakta ve olimpiyatın yapılacağı stadyumdaki dev meşale bu meşale ile tutuşturulmaktadır. Açılış töreninde yakılan meşale, kapanış törenine kadar sönmez. Olimpiyat meşalesi 1936 Berlin Olimpiyatında modern olimpiyat tarihine girmiştir.

Olimpiyat madalyası nedir?

Olimpiyat Oyunlarında bilindiği gibi birinciliği kazanan sporculara altın, ikinciliği kazanan sporculara gümüş ve üçüncülüğü kazanan sporculara bronz madalya verilmektedir. Altın ve gümüş olan madalyalar kaplamadır. 60 milimetre çapında ve üç milimetre kalınlığındaki bu madalyaların bir yüzünde 1928 yılından beri İtalyan sanatçı Gossoioli tarafından çizilen, elinde zafer çelengi tutan Zafer Tanrıçası Nikenin güzel bir kabartması yer alır. Arka yüzünde ise olimpiyatı düzenleyen ülkenin amblemi bulunur.

Kış olimpiyatları nedir?

4 yılda bir önceden seçilen bir şehirde buz ve kar üzerinde yapılan yarışmalardan oluşan olimpiyatlara kış olimpiyatları denir. Yaz oyunlarının aksine kayak ve buz hokeyi gibi kar ve buz üzerinde yapılmaya müsait sporları içerir.

Olimpiyat'daki spor dalları hangileridir?

Yaz oyunları şunlardır:

1. Okçuluk

2. Su Sporları (Yüzme, dalma, senkronize yüzme, sutopu)

3. Atletizm

4. Badminton

5. Beyzbol

6. Basketbol

7. Boks

8. Kano

9. Bisiklet

10. Binicilik

11. Eskrim

12. Futbol

13. Cimnastik

14. Hentbol

15.Hokey

16. Judo

17. Modern Pentatlon

18. Kürek

19. Yelken

20. Atıcılık

21. Softball

22. Masa Tenisi

23. Taekwondo

24. Tenis

25. Triatlon

26. Voleybol

27. Halter

28. Güreş

Kış oyunları şunlardır:

1. Biatlon

2. Bobsleigh

3. Curling

4. Buz Hokeyi

5. Luge

6. Paten

7. Kayak

Sözlükte olimpiyat ne anlama gelmektedir?

1. Yunanistan'da zeus onuruna yapılan yarışmalar.

2. Her dört yılda bir başka ülkede yapılan, amatörlerin ve ülkelerinde profesyonel olarak futbol, basketbol, voleybol vb. takım sporlarıyla uğraşanların katıldığı uluslararası spor yarışmaları, olimpiyat oyunları.

3. Bazı alanlarda düzenlenen yarışma.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç