Ofsayt nedir?

Ofsayt, FIFA Genel Sekreteri Urs Lins imzasıyla ülke federasyonlarına gönderilen 968 nolu sirkülere göre kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve son rakipten daha yakın olduğu anlamına gelmektedir.

Kollar bu tanıma katılmamıştır. futbol baş, vücut ve ayaklarla oynanır. Eğer bunlar rakibin kale çizgisine yakınsa orda potansiyel bir avantaj vardır. Yalnızca kollar rakibin ilerisindeyse, kazanılacak bir avantaj yoktur şeklinde yapıldı.

Oyuncu şu pozisyondayken ofsayttadır: Karşı takımın kale çizgisine top ve rakipten daha yakın olursa.

Oyuncu şu pozisyonlarda ise ofsayt değildir: Kendi yarı sahasındaysa, kaleci hariç bir diğer oyuncuyla aynı hizadaysa, diğer iki rakip oyuncuyla aynı hizadaysa

Atakta iken ve oyuncu ofsayttayken topa dokunur veya ona top gelir ve dokunursa aktif duruma düşer, aşağıdaki durumlarda oyuncu ofsayt verilerek cezalandırılır: Oyunu engellerse, rakibini engellerse, bu pozisyonla kazanç sağlarsa. Taç atışı, Korner, Kaleci vuruşuyla oluşan pozisyonlara ofsayt verilmez.

Fifa'nın 2015 Ağustos ayında yaptığı düzenleme ile ofsayt kuralı şu şekilde güncellenmiştir; Bir oyuncunun kaleye doğru çektiği şutta, takım arkadaşı pasif ofsaytta olsa bile, rakibin savunma yapmasına engel teşkil ediyorsa yani pozisyonun içindeyse bu durumda pozisyon ofsayttır.

Kural ihlali nedeniyle verilen ceza

Hücum yapan takımın bir oyuncusu ofsayttaysa karşı takıma endirek serbest vuruş verilir ve vuruş ofsaytın olduğu noktadan kullanılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç