Obezite nedir?

İnsanda sağlığı olumsuz etkileyecek kadar fazla vücut yağı birikmesi durumuna obezite denir. Vücut ağırlığı olması gerekenden yüzde 20 daha fazla olan kişilere obez olarak kabul edilir.

İdeal vücut ağırlığı vücut kitle indeksine göre belirlenir ve vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan kimseler obez sayılırken, 25 ile 29,9 arasında olanlar fazla kilolu olarak kabul edilir.

Vücut kitle indeksi nedir?

Bir kişinin vücut ağırlığı ve boy ölçüsünün matematik hesabıyla birbirine oranlanmasıyla ortaya çıkan sonuca vücut kitle indeksi denir.

Çıkan sonucun büyüklüğüne göre kişinin ideal kilosuna göre ne kadar zayıf ya da kilolu olduğu hesaplanır.

Obezitenin nedenleri nelerdir?

Kısaca açıklamak gerekirse alınan kalori miktarının yakılan kalori miktarından fazla olması bu duruma sebep olur. Kızartmalar, unlu mamuller, işlenmiş gıdalar, şekerli gıdalar gibi fazla kalorili besinleri sık tüketmek, hareketsiz hayat tarzı, genetik yatkınlık, hormon bozuklukları gibi durumlar aşırı kilo alımına sebep olur.

Bazı hormon bozukluklarında kişi aldığı kalorileri istese de yakamaz. Aynı zamanda kullanılan birtakım ilaçlar ve yetersiz, düzensiz uyku da kişinin kalori yakmasını zorlaştırıp iştahını açabilir.

Yaşanılan fiziksel ya da duygusal bir travma sonucu kişide yeme bozukluğu gelişebilir ve kişiyi obez olmaya sürükleyebilir. Kişi içindeki acı hissini yemek yiyerek bastırmaya çalışır ve zamanla midesi genişlediği için yemek yemeden duramaz hale gelir.

Obezite

Obezite hangi hastalıklara yol açar?

Vücut kitle indeksimiz arttığı zaman vücudumuzda çeşitli problemler ve hastalıklar da görülmeye başlar. Bunlar çok ciddi hastalıklardır. Bu hastalıkların arasında en sık rastlananlar şunlardır:

• Tip 2 diyabet

• Kanda yüksek kolesterol ve trigliserid oranı

• Yüksek tansiyon, kalp krizi, damar sertliği, inme gibi kalp ve damar hastalıkları

• Uyku apnesi, astım, obeziteye ağlı solunum darlığı gibi solunum problemleri

• Sırt ağrısı

• Gut hastalığı

• Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı

• Safra kesesi hastalıkları ve safra kesesinde taş

• Eklemlerin etrafındaki kıkırdak ve kemik dokusuna zarar veren kronik bir iltihaplanma olan osteoartrit

• Yemek borusu, pankreas, kolon, rektum, böbrek, meme, karaciğer kanserleri gibi çeşitli kanser türleri

• Böbrek hastalıkları

• Depresyon

Obezite nasıl tedavi edilir?

1.Diyet ve Egzersiz:

Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite ile kilo vermek mümkündür. Beslenmenizde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri alınan kalori miktarını kısıtlamak ve azaltmaktır. Bir uzmana danışarak size uygun beslenme programı oluşturulmasını talep edebilir, böylelikle günlük almanız gereken kalori miktarını öğrenerek kendinize uygun bir beslenme alışkanlığı edinebilirsiniz.

Tatlılar, kızartmalar, unlu mamuller, makarna, pirinç kalori oranı yüksek gıdalar tüketmektense sebze ve meyve gibi daha düşük kalorili gıdaları daha çok tüketerek daha az kalori almış olur ve daha tok hissedersiniz.Bazı gıdaları beslenme programınızdan tamamen çıkarabilirsiniz. Bol şekerli, yağlı, şuruplu, sağlıksız gıdalar, paketlenmiş ya da işlem görmüş gıdalardan uzak durarak hem kilo alma ihtimalinizi azaltır hem de daha sağlıklı bir hayat yaşamış olursunuz.

Kilo vermenin bir diğer yolu ise egzersiz yapmaktır. Doktorunuza danışarak nasıl bir egzersiz programı uygulamanız gerektiğini, haftalık yapmanız gereken egzersiz miktarını ve size uygun egzersiz seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Bu şekilde hem kilo verebilir hem de verdiğiniz kilo miktarını koruyup yeniden kilo alma ihtimalinizi düşürebilirsiniz.

Egzersiz programınızın dışında küçük değişiklikler yaparak da kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz. Arabanızı evin biraz uzağına park etmek, otobüsten bir durak önce inmek gibi değişiklikler sizin için uygun olabilir.

2.Psikoterapi ile Obezite Tedavisi:

Bir uzmana danışarak kilo almanızın altında yatan duygusal sebepleri öğrenmek kilo vermenizde önemli bir adım olabilir. Terapi yöntemi ile hem kilo alımını tetikleyen sebepler açığa çıkarılır hem de alınan danışmanlık sayesinde obezitenin yarattığı depresyon durumu aşılıp kişi kilo vermek için telkin edilebilir.Gerek bireysel danışmanlık gerekse grup terapisi yöntemleriyle duygusal açıdan daha sağlıklı ve kontrollü bir kilo verme süreci geçirebilirsiniz.

3.İlaç Tedavisi:

Belli durumlarda doktorunuz size ilaç tedavisi önerebilir. Ancak unutmamak gerekir ki ilaçlar tek başına kilo vermenize yardımcı olmayacaktır, tedavi sürecinde sağlıklı beslenme, fiziksel aktiviteler ve davranışlar değişimleri de uyguluyor olmanız gerekir.

Eğer vücut kitle indeksiniz 30’un üzerindeyse, vücut kitle indeksiniz 27’den fazlaysa ve obezitenin diabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi komplikasyonlarından mustaripseniz doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak sizin için uygun bir ilaç tedavisi önerebilir. Tedavi sürecinde hasta düzenli olarak yakın takibe alınır zira ilaçların bazı yan etkileri olabilir.

4.Kilo Verme Ameliyatları:

Bazı hastalar diyet, egzersiz ve ilaç tedavisine cevap vermeyebilir. Eğer bu hastalar obeziteye bağlı ciddi komplikasyonlar yaşıyorsa kilo vermeleri için bazı cerrahi müdahaleler yapılabilir.

Gastrik bypass ameliyatı uygulanarak midenin bir bölümü bypass edilir ve ince bağırsaklara dikilir. Böylelikle kişinin hem yemek ihtiyacı azalır ve mide hacmi küçülür hem de bağırsakların bir kısmı devre dışı kaldığından alınan besinlerin bir kısmı emilmeden vücuttan atılır.  Kişi bu şekilde çabuk doyar ve aldığı kalori miktarında azalma görülür.

Gastrektomi ameliyatı uygulanarak midenin büyük bir kısmı alınır ve kişinin yeme kapasitesi oldukça azalır.

Mide bandı (mide kelepçesi) yöntemiyle ise yemek borusunun mideyle birleştiği noktanın altına bir band yerleştirilerek hastanın mide hacmi küçültülür ve hasta kendini tok hisseder. Yeme ihtiyacı azalır. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışabilir, ameliyatların yan etkilerini, risklerini ve faydalarını öğrenebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.medicalnewstoday.com/info/obesity

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/

https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/health-risks-overweight

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç