Nivo nedir?

Nivo, iki nokta arasındaki kot farkını bulmaya, düz arazide yüzey nivelmanı yapılarak harita almaya yarayan topografik ölçü aletidir.

Yükseklik farkı ölçmek için tasarlanmış cihazlardır. Ölçümler bir ölçü dürbünü ile yapılmaktadır. Nivo gerektiğinde alüminyum sehpa ve mira ile birlikte kullanılır.

Nivo Sehpa ve Mira ile birlikte kullanılır. Sehpa üç ayaktan oluşmaktadır. Sehpalar ahşap veya alüminyumdan yapılabilir. Ahşap sehpalar alüminyum sehpalara göre titreşimi daha az ilettiği için hassas işlerde daha çok tercih edilir. Mira ön tarafı cm bölümlemeli arka tarafı milimetre bölümlemeli metredir.

Sıfırdan başlayarak beş metreye kadar işaretlidir. Ahşap veya alüminyumdan yapılır. Alüminyum miralar teleskopiktir. Miralar yedi metreye kadar açılabilir. Mira bir düzeç yardımı ile düşey olarak tutulur. Nivo sehpası açılarak sağlam bir şekilde zemine yerleştirilir. Bağlama vidası ile nivo sehpaya bağlanır.

Düzeçleme vidalarından yararlanılarak küresel düzeçteki kabarcık merkeze getirilir. Küresel düzeç göz seviyesindeki düzeç aynasından takip edilebilir. Nivo 180 derece çevirilerek düzeç kontrol edilir. Hava kabarcığı işaretlenen dairenin dışına çıkmamalıdır. Nivo , A noktasında düzeçli bir şekilde düşey olarak tutulan miraya yöneltilir.

nivo

Görüntü netleştirilir. Görüntüde kıllar şebekesi ve mira çakışır.Kıllar şebekesindeki yatay çizginin işaret ettiği seviye mira okuması olarak kayıt edilir. Daha sonra B noktasına yönlendirilir. B noktasındaki mira okuması yapılır. Aralarındaki yükseklik farları A-B = kot farkı şeklinde bulunur.

Nasıl ölçüm yapılır?

• Sehpa üst yüzeyi yatay, yüksekliği göz seviyesinde olacak şekilde zemine yerleştirilir.
• Alet kutusundan sağlam bir şekilde tutularak çıkarılır. Sehpaya tespit vidası ile bağlanır.
• Kaba tesviye (küresel düzeç) için sehpa sürgülü ayaklarından sürgüler vasıtasıyla sürgülenir.
• Düzeçteki kabarcık hangi tarafa gitmişse o taraftaki tesviye üç ayağı vidası kullanılarak kabarcığın ortaya gelmesi sağlanır.
• Nivo üzerinde silindirik düzeç varsa tesviye yapmak için düzeç tesviye vidasına paralel hale getirilir.
• Bu iki tesviye vidasını aynı anda içeriye ya da dışarıya doğru döndürerek düzeç kabarcığı ortalanır. Sonra dürbün 900 döndürülür.
• Üçüncü tesviye vidası kullanılarak kabarcık ortalanır.
• Dürbün hedefe yöneltilir, sonra hedefteki mira ve yatay açı okumaları yapılır.
• Nivo ile mira okurken alınan ölçüler mm cinsinden yapılır. Metre cinsinden de okunabilir. Ama hassasiyet isteyen işlerde mm • cinsinden okunması tercih edilir. Nivo 180 derece çevrilerek düzeç kontrol edilir. Hava kabarcığı işaretlenen dairenin dışına çıkmamalıdır.

Nivo çeşitleri

Otomatik Nivo, Dijital nivo ve Lazer nivo olmak üzere üç çeşittir. Otomatik nivo miraya yöneltilir ve okumayı kendiniz yaparsınız. Dijital nivolar elektronik bir sistemdir. Barkotlu miralarla okuma yapılır. Sadece barkotlu miraya yöneltilir, odaklanır ve düğmeye basarsınız. Sonuç ekrana gelir.

Lazer nivolar ise görünebilir lazer ışık saçarak karşısındaki sesli alıcı sayesinde hizalama yapılarak doğrultu ve yükseklik değerleri belirlenmektedir.

Otomatik nivo markaları: Geomax Nivo, Leica Nivo, Sokkia nivo, Nikon nivo, Pentax Nivo, Topcon Nivo, Trimble Nivo.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç