NIC nedir?

NIC (Network Interface Card), Ağ Arabirim Kartı olarak Türkçeye çevrilmektedir. Genellikle  “Network kartı” ya da “LAN kartı” olarak tasvir edilmektedir. Ağ arabirim kartı (NIC), bilgisayarın bir ağa bağlanmasını sağlayan donanımdır.

Ag kartlari, üzerinde erişim portu olmayan standart özellikte bilgisayar veya benzeri sayısal sistemlere takılan kart şeklinde bir sistemdir. Genel olarak, LAN içinde bulunan uç sistemlerin ağa baglanması için kullanılır. Dolayısıyla Ethernet, Token Ring (TR), ATM ve FDDI vs. gibi her LAN teknolojisi veya türü için farklı ağ kartı vardir. Ethernet teknolojisine dayanan bir LAN’a uç sistem baglanması için ethernet kartı kullanılır.

NIC (Network Interface Card) ne işe yarar?

Ağ arabirim kartı (NIC Network Interface Card ); ağ ile bilgisayar arasındaki fiziksel bağlantıyı sağlar. Kimi üreticiler ağ arabirim kartını bilgisayarın ayrılmaz bir parçası (onboard) olarak sunarken, kimi üreticiler sonradan eklenebilmesi için boş bırakmaktadırlar. NIC ağ hızını ve performansını doğrudan etkileyen faktörlerden bir tanesinidir.

nic

Diğer donanımlar ne kadar hızlı olursa olsun, ağ bağlantısı yavaş ise ağ üzerinde yapılan işlerin süreside uzayacaktır. Aslında bu sadece NIC için geçerli değil. Kullanılan bilgisayarın hızını en yavaş eleman belirler. Bu nedenle Network’ten iyi bir performans almak için  kullanılan NIC kaliteli ve hızlı olmalıdır.

NIC (Network Interface Card)  Ethernet kart nedir?

Her yeni alınan bilgisyarda fabrika çıkışı olarak bir NIC (Network Interface Card) bulunmasına rağmen genellikle sonradan satın alınmaktadır. Ethernet kartları modeline göre; Twisted Pair (Çift Bükümlü) kabloları, fiber optik kabloları ve koaksiyel kabloları destekleyebilir. Her kablo çeşidi için farklı  konnektorleri mevcuttur. Koaksiyel kablo için BNC konnektor kullanılırken, Twisted Pair (Çift Bükümlü) kablolar için RF-45 bağlantı konnektorleri kullanılmaktadır.

Koaksiyel kabloların maliyeti ve kurulum zorluğu nedeniyle terk edildiğini düşünürsek geriye Twisted Pair kablolar kalmıştır. Kimi ethernet karları AUI konnektor barındırmaktadırlar. Bu sayede ethernet karta koaksiyel, twisted pair ya da fiber optik kablo bağlanabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç