Nginx nedir?

Nginx aslen mail.ru isimli rus mail sunucusu sitesi için Rus yazılım mühendisi Igor Sysoev tarafından geliştirilen hafif, stabil, hızlı bir mail istemcisi olarak kodlanan daha sonraları geliştirilerek tüm sunucular için uygun hale getirilen bir web sunucusudur. Performansı kimilerine göre kötüdür kimilerine göre iyidir ama ben itbiti.com da nginx litespeed ve apache kullandım ve en fazla memnun kaldığım nginx oldu.Neyse Bu tartışılır bir konudur, fakat apacheden % 400 daha performanslı olduğu testler ile kesindir. Nginx özellikle yüksek trafikli ve yoğun web siteleri için birebirdir. Single Thread yanıt yapısıyla sayfayı tek hamlede yükleyip sayfa açılma hızlarında gözle görülür bir artış sağlar. Ayrıca nginx apache ve litespeed ile karşılaştırıldığında çok daha az cpu kullanır. Buda vps sunucular için Nginx in ideal olduğu anlamına gelir.

İnsanların Nginx i tercih etmemesinin en büyük sebebi destek sıkıntısı ve kurulum zorluğudur ancak nginx e hakim olan bir insan için yapılamayacak pek az şey vardır.

Temel HTTP özellikleri

* Statik ve index dosyalarının sunumu, otomatik indeksleme; açık dosya açıklayıcı önbellek;
* Önbellek ile hızlandırılmış reverse proxying; basit yük dengeleme ve hata toleransı;
* Uzak FastCgi sunucularının önbelleklenmesi ile hızlandırılmış destek; basit yük dengeleme ve hata toleransı;
* Modüler yapı. Gzip, byte aralıkları, yığın cevaplar (chunked responses), XSLT, SSI, imaj boyutlandırma gibi filtreler. FastCGI veya proksilenmiş sunucular ile tek bir sayfada çoklu SSI içermelerinin paralel işlenmesi.
* ssl ve TLS SNI desteği.

Igor Sysoev tarafından Rambler gibi yüksek trafikli web sitelerini sunmak için geliştirilmiş ve geliştirilmekte olan nginx yüksek trafikli web sitesi sahiplerinin derdine deva olmaya devam ediyor.

Nginx'in sistem kaynaklarını cimri kullanması yanında web sunuculuğu, web proxy veya mail sunucusu için proxy olma yetenekleri de var.

Bu haberi bildirgecte okudugumda merak etmiştim, Nginx öyle bir web serverki bana kalsa LiteSpeed onun yanında talebe kalır. Litespeed in ne kadar üstün performans sağladıgını bilmeyen yoktur. Kendini Nginx ögrenmeye ve kullanmaya veren sunucu yönetiminde üst seviyede müşteri ve tecrübe elde eder.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç