Neut nedir?

Neut yada neu, normal değerlerinin % 40 ila 70 arası olması gereken ve ”Nötrofil” denilen kan hücrelerinin adıdır.

Nötrofiller, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla, özellikle bakterilerle ve mantarlarla savaşmasına yardımcı olan bir akyuvar çeşididir. Çeşitli akyuvar türleri bulunmaktadır ve akyuvarların yüzde 45 ila yüzde 70 i nötrofillerdir.

Nötropeni, vücuttaki nötrofil sayısının anormal derecede düşük sayıda olmasıdır. Nötrofiller, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla, özellikle bakterilerle ve mantarlarla savaşmasına yardımcı olan bir akyuvar çeşididir. Çeşitli akyuvar türleri bulunmaktadır ve akyuvarların yüzde 45 ila yüzde 70’i nötrofillerdir.

Nötropeni tanımlama eşiği, bir tıp uygulamasından diğerine hafif değişiklik gösterir. Yetişkinlerde nötropeni, genellikle bir mikrolitre kanda 1,700 veya daha az nötrofil bulunmasıyla tanımlanır. Çocuklarda nötropeni göstergesi olan hücre sayısı ise, yaşa göre değişir.

Nötrofil sayınız ne kadar düşük olursa, bulaşıcı hastalıklara da o kadar açık olursunuz. Bir mikrolitre kanda 500’ün altında nötrofil bulunması ile seyreden şiddetli nötropeni durumunda, normalde ağzınızda ve sindirim sisteminizde bulunan bakteriler enfeksiyonlara yol açabilir.

Neu düşüklüğü

Nötrofiller (Neu), vücudun bağışıklık sistemininde görev alan ve oluşabilecek enfeksiyonları vücuttan atmakla görevli beyaz kan hücreleridir. Nötrofil kısaca Neu diye ifade edilir. Uzmanlar tarafından yapılan testler ve tahlillerden sonra kimi zaman “Neu Düşüklüğü” sonucu alınır. Neu düşüklüğü, kandaki nötrofil sayısının az olması anlamına gelmektedir.

Neu düşüklüğü ya da kandaki nötrofil sayısı düşüklüğü, tıp dilinde nötropeni şeklinde ifade edilir. Neu düşüklüğü bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Nötrofil düşüklüğünde vücut bakterilere ve virüslere karşı savunmasız kalabilmektedir. Bu durumda kişide enfeksiyonel rahatsızlıklar ve hastalıkların oluşma ihtimali daha yüksektir. Nötrofil sayısı sağlıklı bir bireyde ortalama 1700 civarındadır. Kandaki nötrofil sayısının 1700’den az olması neu düşüklüğünü gösterir.

Nötrofili değerleri ancak uzmanlar tarafından yapılan kan testleriyle ölçülebilir. Genellikle kemoterapi tedavisi gören kişilerin beyaz kan hücrelerinde azalma görülür. Kemoterapi tedavi sürecinde neu düşüklüğünün görülmesi gayet normaldir. Bu dönemde hastanın nötrofili değerleri ve sayısı uzmanlar tarafından sürekli takip altında tutulmaktadır.

Neu düşüklüğü nedenleri nelerdir?

• Kemik iliği hastalıkları
• Bağışıklık sistemi hastalıkları
• Sağlıksız ve yetersiz beslenme
• Enfeksiyon rahatsızlıkları
• Kemoterapi tedavisi
• Radyasyon tedavisi
• Kanser hastalıkları (ilik, karaciğer, akciğer gibi)
• Antibiyotik kullanımı
• Tansiyon ilaçlarının kullanımı
• İdrar söktürücü ilaçların kullanımı

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden olayı kandaki nötrofili sayısında azalma görülebilmektedir. Neu düşüklüğüolan kişinin düzenli olarak muayene olması ve nötrofili değerlerinin uzmanlar tarafından takip altında tutulması oldukça önemlidir.

Neu yüksekliği nedir?

Neu; Nötrofil granülosit olarak da adlarılan lökosit yani akyuvar hücresinin adıdır. Nötrofiller toplam lökosit sayısının yaklaşık olarak % 70 civarında bir kısmını oluştururlar. Bir mm3 kanda bulunan nötrofil sayısı 3650'dir. Bir mm3 kanda bulunan nötrofil sayısı olan 3650'inin üzerinde yani %70'in üzerine çıktığında ise buna "neu yüksekliği" denir.

Neu'nun yaşam süresi

Nötrofillerin yaşam süreleri çok kısa olup ortalama olarak bir günden azdır. Dolaşımda kalma süreleri 4-6 saat kadardır.

Neu vücutta nerede üretilir?

Neu vücutta kemik iliğinde üretilir.

Neu yüksekliği hangi durumlarda görülür?

Vücutta görülen yabancı maddeler ve bakteriyel enfeksiyon durumlarında Neu yüksekliği görülür. Sigara içenlerde neu oranlarında yükseklik görülür.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç