Neft nedir?

Organik maddelerin ayrışmasından ortaya çıkan tutuşur sıvıların birçoğuna verilen addır. Petrol türevlerinden elde edilen bir çeşit madensel yağa da neft denir. Kuru temizlemede, kauçuğun eritilmesinde, suni gaz yapımında kullanılır. Neft, ham petrolün buharlaştırma yolundan damıtılması sırasında elde edilir. Saf neft alvle karşılaşınca şiddetle patlar. Madensel yağ olarak neft, kok ziftinden elde edilen hafif yağlardan biridir.

Organik maddelerin ayrışmasından ortaya çıkan tutuşur sıvıların birçoğu «neft» diye anılır. Ayrıca, petrol türevlerinden bir çeşit mineral yağa da «neft» denir. Neft, kuru temizlemede, kauçuğun eritilmesinde işe yarar; bazı küçük ocaklarda yakıt olarak da kullanılır. Neftten suni gaz yapımında da faydalanılır.

Neft, ham petrolün buharlaştrma yolundan damıtılması sırasında elde edilir. Saf neft alevle karşılaşınca şiddetle patlar. «Neft» sözü genel olarak açıkta kaldığı zaman buharlaşan çeşitli sıvılar için çok eskiden beri kullanılagelmiştir. Bugün «neft» diye kullanılan madde petrol damıtımından olduğu gibi, maden kömürü damıtımından da elde edilir. Mineral yağ olarak «neft» kok ziftinden elde edilen hafif yağlardan biridir,

Sözlükte "neft" ne demek?

1. Organik maddelerin ayrışmasından oluşan tutuşur sıvıların birçoğuna verilen ad.
2. Çoğunlukla boyacılıkta kullanılan, petrol türevlerinden bir çeşit mineral yağ, neftyağı.

Neft kelimesinin ingilizcesi

n. naphtha
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç