Nefrolojinin açılımı nedir?

Bilim dünyasında nefrolojinin açılımına bakılacak olursa, bu alanın böbrek fonksiyonlarının belirli alanlarında meydana gelen aksamalar ve problemlerle çözüm tedavisi sağlayan bilim dalı olduğunu söylemek mümkündür. Tıp alanında ana başlık olan dahili hastalıkların bir alt başlığı olarak da değerlendirilebilinen nefroloji, ürolojiyle çoğu zaman karıştırılsa da iki alanın benzer gibi gözüken tedavi alanları aslında birbirinden farklılık göstermektedir.

Nefroloji alanını tercih edip bu alanda meslek sahibi olan kimselere de nefrolog dendiği bilinmektedir. Türkiye koşullarında bir bireyin nefrologluk mesleğini icra edebilmesi adına 4 semelik bir iç hastalıkları eğitimi aldıktan sonra bunun üzerine de ek olarak 2 sene boyunca konuyla ilgili yüksek ihtisas yapması gerekli koşul olarak sunulmaktadır.

Nefroloji nasıl tedavi edilir?

Nefroloji denildiğinde sadece akıllara deyimi yerindeyse düz mantıkla böbrek hastalıklarının genelini inceleyen bir bölüm olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Yazımızın başında bahsedildiği gibi böbreklerle ilgili hastalıkları inceleyen bir bilim dalı olan nefrolojinin kapsamında tüm böbrek hastalıkları tabi ki yer almamaktadır. Böbreklere bağlı olarak ortaya çıkabilen hastalıkların bir kısmı da üroloji alanında incelenerek tedavi aşamasının takibi yapılmaktadır.

Nefroloji hangi hastalıklara bakar ?

Nefrolojinin vücutta hangi hastalıkların oluşum aşamasından sonraki müdahale ve tedavi süreçlerinde etkin rol oynadığını anlayabilmek için, öncelikle böbreklerin çalışma prensibini ve girdikleri hastalık süreçlerinde nefroloji biliminin hangi alandan bu tip durumlara müdahale edebileceğini anlamak gerekmektedir.

Böbrek yapısı, insan metabolizmasında karın bölgesinin tam arka kısmında kalan; 150 gram ağırlığı ve 10 santim boyu olabilen organlardır. Çok nadir istisnalar dışında her insanda iki adet böbrek bulunmaktadır.
Bu organın en has ve önemli görevi vücuttan idrar çıkışının yapılmasını sağlamasıdır. Bunun dışında bütün vücudumuzda olan yararlı minerallerin bütün vücudu dolaşabilmesini sağlamakta, zararlı içeriklerin idrarın içerisine karışarak vücuttan atılımını sağlaması da mühim görevleri arasında gösterilebilmektedir.

Tüm bu görevler içerisinde oluşabilecek en ufak aksama veya problem, idrar boşaltımında sıkıntılar meydana getirdiğinden otomatikman vücutta bir böbrek hastalığı baş göstermeye başlamaktadır. Nefrolojinin devraldığı ana durumlar; böbreklerde oluşan işlevsel sorunlar ve bunun beraberinde gelen hipertansiyon sorunları, idrarın çıkış yolu olan idrar yollarında enfeksiyonlanmanın meydana gelmesi, doğuştan ya da sonradan oluşan böbrek yetmezlikleri durumları ve böbreklerin ya ikisinde ya da bir tanesinde meydana gelebilen iltihaplanma durumlarıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç