NBR nedir?

Nitril kauçuk (NBR), butadien ve akrilonitril monomerlerinin kopolimerizasyonu ile elde edilir.

Nitril grubu polar özellik verir, bundan dolayı yağlara, solventlere dayanımı çok iyidir. Özellikle aşınma dayanımı çok iyidir. Yine aynı şekilde NBR hamuruna, PVC ilavesi ile çok iyi ozon dayanımı özellikleri elde edilebilir.

NBR camsı geçiş sıcaklığı Tg, akrilik nitril oranına bağlı olarak, düsük oranlarda (%18) –40ºC’den, yüksek oranlarda pozitif değerlere kadar değişebilmektedir. Akrilik nitril oranına bağlı olarak, yağa, solvente, grese dayanımı artar.

Fakat diğer taraftan, nitril kauçuğun soğuğa dayanımı artan akrilik oranı ile azalmaktadır. Nitril kauçuğun ısıya dayanımı iyidir: 90ºC’de sürekli olarak, 120ºC’de 40 ğün boyunca ve 150ºC’de 3 gün boyunca kullanılabilir. Ozona dayanımı kötüdür, bu yüzden PVC ilavesi yapılır.

NBR, polar olmayan kauçuklara göre önemli oranda yüksek elektrik özelliği gösterir. Bu yüzden elektrik izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. NBR, conta, hortum, taşıyıcı bant, fren balatası imalatında, mil, silindir ve kazan kaplamalarında kullanılmaktadır.

nbr

Nitril kauçuğu (NBR) yağlara ve çözücülere karşı dirençlidir. Otomobil endüstrisinde yakıt ve yağ hortumları, conta yapımında, sıvı sızdırmazlığı ile ilgili yerlerde kullanılabilir. hidrolik yağ hortumları taşıyıcı bantlar, yazıcı ruloları, conta türü malzeme yapılır.

Nitril guruplarının sayısı artıkça NBR nin özellikleri de iyileşir. Kopma dayanımı ve camsı geçiş sıcaklığı yükselir. Nitril kauçuk tipik olarak -40° C ile 105° C arasındaki sıcaklıklarda kullanılır, aralıklı çalışmalarda 120° C'ye kadar dayanıklıdır.

Etilen propilen kauçuğu (EPDM) Düşük camsı geçiş sıcaklığına sahip kauçuk olarak kullanılabilecek amorf polimerdir. Etilen propilen dien kauçuğu olarak adlandırılır. EPDM kauçuğu: ısıya, oksidasyona, ozona, atmosfer koşullarına dayanıklıdır.

Asit, baz, alkol, keton gibi polar çözücülere de dirençlidir. -40° C ile 150° C arasında kullanılabilir. Fosfat ester akışkanlara, glikol esaslı fren yağlarına, su buharına, ozona ve hava koşullarına direnci iyidir. Yakıtlar ve petrol esaslı yağlar için uygun değildir.

EPDM: parça kaplama , vurmaya dayanıklı malzemeler, hortum tüp gibi ürünler yapımında kullanılır. Çok yaygın bir kullanma sahiptir. Yağ ve greslere dayanıklı, genel amaçlı olarak kullanılan bir malzemedir.

Mineral yağları, yağlama yağları, Grup H, HL, HLP tip yağlar ve gresler, HFA, HFB ve HFC, bitkisel ve hayvansal gres yağları, hafif ısıtma ve diesel yakıtında oldukça iyi dayanım özellikleri gösterir. Nitrik Kauçuk tipik olarak -40°C ile 105 °C arasındaki sıcaklıklarda kullanılır, aralıklı çalışmalarda 120 °C’ ye kadar dayanıklıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç