Nasa nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bütün uzay çalışmalarının koordinatörlüğünü bünyesinde toplayan ve uzayın fethi için, gerekli programları gerçekleştirmeyi gaye edinen devlet kuruluşu.

NASA, kısa adı "National Aeronautics and Space Administration", (Milli Havacılık ve uzay İdaresi) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiştir. NASA’nın bütün mali ihtiyaçları, devlet tarafından karşılanmaktadır. Harcamalarda, iki metod takip edilir: Bunlardan birincisi özel sanayi kuruluşlarına yaptırılan füzeler, uzay araçları, sun’i peykler ve tesisler için yapılan ödemelerdir. İkincisiyse kendi elemanlarının faydalandığı tesisler için yapılmaktadır. NASA’nın en büyük tesisi, Florida eyaletindeki Kennedy Komuta Merkezidir. En faal dönemlerde 10 bin kişinin çalıştığı bu tesislerde; Ay’ın fethinden, Skylab Uzay Laboratuvarının yörüngeye oturtulmasına kadar, pekçok uzay programı yürütülmüştür. Cape Canaveral diye bilinen bu dev uzay üssünde fırlatılan rampalar, uzay kontrol merkezleri, telekomünikasyon sistemleri gibi sayısız tesis yer almaktadır.

NASA’nın şimdiye kadar yaptığı uzay çalışmaları, tamamen başarıyla sonuçlanmış fakat ABD’ye milyarlarca dolara mal olmuştur. Özellikle Ay’ın fethiyle sonuçlanan Apollo programı, Skylab, uzay mekiği programları çok büyük harcamaları gerektirmiştir. Ancak 21. yüzyıla doğru gerçekleştirilmesi beklenen büyük uzay istasyonları, Ay istasyonu ve Mars seferi programları yanında, önceki harcamalar çok küçük kalacaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç