Nükleer nedir?

Nükleer; Atom çekirdeği ile ilgili, çekirdeksel gibi anlamlara gelmektedir.

Günümüzün ve geleceğin en önemli enerji kaynağı olarak kabul edilen nükleer enerji, 21. yüzyılın enerji devrimini gerçekleştirecek gibi görünüyor. Tüm dünyada faaliyet gösteren yüzlerce nükleer satralin üstüne yenileri eklenmeye devam ediyor.

Fiziğin alt dallarından birisi olan Nükleer fiziğin konu aldığı parçacık tepkimelerine verilen genel isimdir.

İki biçimi vardır:

1- Fisyon: Madde örneğin Toryum,Uranyum kendinden daha küçük maddelere ayrışır bu sırada ısı ve ışık açığa çıkar , Bu ışıma alfa,beta ve gama dalgaları şeklinde olabilir. Tepkime bitiminde Başlangıç maddesinden eser kalmaz başka elementlere dönüşmüştür.Doğada her gün radyoaktif elementler bu tepkimeyi oldukça küçük miktarda yapmaktadır.

2- Füzyon: Madde örneğin Hidrojen kendinden daha kararlı büyük moleküle kaynaşır 2 hidrojen=1 helyum. Tepkime sırasında aşırı ısı açığa çıkar ayrıca tıpkı fisyondaki gibi ışımalar da gerçekleşir. Güneş her gün bu tepkimeyi Kontrolsüz şekilde gerçekleştirmektedir.

Nükleer enerji nedir?

Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür.

Nükleer Tıp nedir?

Nükleer tıp, canlılara verilen radyoaktif maddelerin yaydıkları ışınların özel yöntemler veya cihazlarla dışarıdan sayımı veya görüntü halinde izlenmesi veya tanımlanması ile tehşis konulmasını sağlayan tıp dalı.

Nükleer enerji santrali nedir?

Nükleer enerji santralları, kömürle çalışan termik santrallardan pek farklı değildir. Ter­mik santrallarda kömür yakılarak su kaynatı­lır, böylece elde edilen buhar gücüyle bir türbin döndürülür ve türbin elektrik üretir. Nükleer enerji santrallarında ise, gerekli ısı atomların bir reaktörde bölünmesiyle üretilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç