Mssql nedir?

MicroSoft sql server bir veritabanı sunucu yazılımıdır. Veritabanlarının oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlar. Verilerin organizasyonunu merkezi olarak yapan Sql Server client uygulamaların server üzerindeki verilere erişmesinide sağlar.

Microsoft Sql Server kurulum CD’si ile isterseniz sunucu isterseniz istemci olarak kurulum yapabilirsiniz. Eğer bir başka programa ait veritabanı üzerinde işlem yapacaksanız ; 1. Sql Server kendi bünyesinde oluşturulan veritabanlarını , yine kendisine ait olan master isimli bir veritabanında tutar. Bilgisayarınıza Sql Server’ı kurduktan sonra C:\\Program Files\\Microsoft SQL Server\\MSSQL\\Data dizini altına giderseniz bu master.mdf isimli dosyayı görebilirsiniz. Bu master.mdf dosyası olmadan veriler üzerinde işlem yapmak biraz zordur. 2. Veritabanı , oluşturan kişi tarafından şifrelenmiş olabilir.

Sql Server’ı kurduktan sonra Enterprise Manager kullanarak veritabanı dosyası oluşturabilir , veritabanlarını yönetebilirsiniz...

Denemek için SQL SERVER Enterprise Evaluation versiyonunu kullanabilirsiniz 3 ay ucretsiz olarak.Devamli ucretsiz kullanim icin SQL SERVER EXPRESS veya SQL SERVER EXPRESS ADVENCED microsoft sitesinden indirebilirsiniz. Advenced versiyonu daha kapsamli onunla birlikte dts Wizard adli yazılım kullanabilirsiniz.Bu yazılım istediginiz server’e girip base transferi yapabilirsiniz.

SQL Server hosting hizmeti ise 1 yüksek kapasitedeki sunucularda birden fazla veritabanı ve bu veritabanı üzerinde 1 adet database sahibi tanımlanarak verilir. Genellikle Workgroup veya Standart Edition sürümleri kullanılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç