Mpv yüksekliği nedir?

Kanımızda farklı türde hücreler yer alır, bunlar kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve plateletler yani trombositlerdir. Doktorunuz bu hücrelere bakarak sağlığınız hakkında bazı bulgulare erişebilir.
Genellikle tam kan sayımı esnasında MPV yani “Ortalama Trombosit Hacmi” de ölçülür. MPV trombositlerinizin boyutunu gösterir. Trombosit sayımına benziyor olsa da trombositlerin sayısını değil hacmini göstermektedir.

MPV yüksekliği ise kanınızdaki trombositlerin hacminin normalden büyük olduğu anlamına gelir. Bu bazen çok fazla trombosit ürettiğinize işaret ediyor olabilir. Trombositler kemik iliğinde üretilir ve buradan kana salınırlar.

Eğer trombosit sayınız düşük olmasına rağmen MPV yüksekliği varsa kemik iliğiniz çok hızlı bir şekilde trombosit üretiyor olabilir. Bu da diğer trombositlerin yok ediliyor olduğu anlamına gelebilir.

Mpv normal değerleri

Normal MPV değerleri: 7,2 – 11,7 fL (femtolitre)

Düşük MPV değerleri: 7 fL ve altı

Yüksek MPV değerleri: 12 fL ve üzeri

Mpv yüksekliği neden olur?

Özellikle sepsis durumunda MPV seviyesi yükselmektedir. Sepsis ise kanınızda enfeksiyon olması durumudur ve bu enfeksiyon hayati organlarınızı etkileyerek sağlığınızı tehdit edebilir. Tedavi için derhal tespit edilmesi gerekir.

Araştırmalara göre MPV sayısının yükselmesi vücuttaki bir iltihaplanmaya ya da hastalığa işarettir. Bu yüzden altta yatan neden araştırılmalıdır.

D vitamini eksikliği de MPV seviyenizi yükseltebilir. İngiliz Hematoloji Dergisi yaptığı araştırmada MPV seviyesinin yükselmesinin kalp krizi riskini artırdığını tespit etmiştir. Buna ek olarak yüksek tansiyon da MPV yüksekliğine sebep olabilir. Yüksek tansiyon kan sağlığınızı etkiler, bu yüzden tansiyonu düzende tutarak kan ve kalp damar sağlığınızı korumalısınız.

MPV yüksekliğine neden olan bir diğer etken ise yüksek kolesteroldür. Kandaki kolesterolün yükselmesi trombosit hacmini de büyütebilir. Kolesterol ayrıca kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinizi de artırır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü düşük olan hastalarda MPV seviyesinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Diyabet yan şeker hastalığı da trombositlerinizin hacminin artmasına sebep olabilir ki bu da kalp hastalıkları riskini artırır. Diyabet Araştırma Gazetesi’ne göre diyabet hastalarının MPV seviyelerinde bir artış görülmekle birlikte LDL kolesterol ve kan şekeri seviyeleri de artmıştır.

Hamilelikte gözlemlenen bir durum olan preeklampsi ise hamile kadınlar için son derece riskli bir durumdur ve tansiyonun fazla yüksek olmasına neden olur. Preeklampsi de MPV seviyesinde bir artışa yol açabilir.

Tüm bunlara ek olarak sigara içmek ve tütün ürünleri kullanmak hem MPV yüksekliğine neden olur hem de kalp hastalıkları, kanser, solunum sistemi hastalıkları ve erken yaşlanma riskini artırır.
Hipertiroidi yani tiroit bezlerinin çok çalışması, kalp hastalıkları, inme, atriyal fibrilasyon gibi durumlar da MPV yüksekliğine yol açabilir.

Mpv yüksekliği belirtileri

Mpv yüksekliği genellikle pek bir belirti vermez. Birçok vakada MPV yüksekliği yalnızca kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizin fazla olduğunu belirtir ki bu hastalıklar da göğüs ağrısı, anksiyete, bayılma hissi, kalp atışında artış ve nefes darlığı gibi durumlara yatkın olmanıza yol açabilir.

Mpv nasıl düşürülür?

Araştırmalara göre MPV yüksekliğinin en sık rastlanan sebebi D vitamini eksikliğidir. Bu sebeple eğer neden buysa D vitamini açısından zengin bir beslenme planı oluşturmak ya da D vitamini takviyesi almak sorunu çözecektir.

Aynı zamanda MPV seviyesinin yüksek olması kalp hastalıklarına yakalanma riskinizin dde fazla olduğu anlamına gelir. Bu nedenle hayatınızda pozitif değişiklikler yapmanız ve yaşam tarzını değiştirmeniz yararlı olabilir. Örneğin dengeli beslenmek, egzersiz yapmak, alkol ve sigaradan uzak durmak, stresi kontrol altına almak gibi adımlar atabilirsiniz.

MPV seviyeniz yüksek ya da düşük olsun, MPV seviyenizi düzenleyecek bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalar genellikle somon ve ton balığı gibi sağlıklı yağ içeren balıklar, sarımsak, orman meyveleri, zencefil, zeytinyağı ve yeşil çay gibi gıdalardır. Unutmayın ki sağlıklı beslenmek vücuttaki kan dolaşımını da düzenler.

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/mpv-test

https://www.treatmeds.org/health/mpv-blood-test-low-high-normal/

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç