Mpeg nedir?

Mpeg uzantısının açılımı Moving Picture Experts Group'tur. Türkçe'de Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği anlamına gelmektedir. Mpeg kısaca bir video dosyası formatıdır.

Mpeg; ISO/IEC'nin sayısal olarak kodlanmış ses ve görüntü temsili için standart geliştirmekten sorumlu çalışma birliğidir.

Mpeg versiyonları nelerdir?

1- Mpeg-1,

2- Mpeg-2,

3- Mpeg-3,

4- Mpeg-4.

Mpeg-1 nedir?

Uluslararası Standartlaştırma Organizasyonu ve Uluslararası Elektronik Komisyonu'nun orta kalitede ve orta bit değerinde ses ve görüntü sıkıştırma standardı. Videonun 50:1'den 100:1'e kadar oranlarla sıkıştırılmasına olanak sağlar. Sıkıştırılan görüntünün bit değeri 1.5 Mb/s'dir. Bu formattan beklenen VHS kalitesidir. MPEG-1 kodlama VCD'ler için kullanılır.

Mpeg-2 nedir?

MPEG-1 için bir eklenti olarak tasarlanan görüntü ve ses sıkıştırma standardıdır. MPEG-1'den daha kaliteli sıkıştırma yapar. Geniş bir aralıktaki bit değerlerini destekler, çoklu kanal surround ses sıkıştırması yapabilir. Bu özelliklerinden dolayı DVD'lerde fazlasıyla tercih edilirler.

Mpeg-4 nedir?

MPEG-1 ve MPEG-2'yi de bulan, Moving Picture Experts Group tarafından geliştirilmiş standart. Bu standart, CD-ROM, dvd ve dijital televizyonda interaktif videoyu mümkün kılmıştır. Üzerinde dünyanın dört bir köşesinden yüzlerce araştırmacının çalıştığı bir projenin sonucudur. 1998'de tamamlanıp 1999'da uluslar arası bir standart olmasına rağmen, ancak 2000 yılında resmi standart haline gelmiştir.

Mpeg uzantılı dosyalar nasıl açılır?

Windows Media Player'da dahil olmak üzere çoğu video oynatıcısı ile Mpeg uzantılı dosyalar açılabilmektedir.

Mpeg-4'in özellikleri nelerdir?

1- İçerik tabanlı kullanım,

2- Aynı anda veri ve görüntü iletimine uygun,

3- İçerik tabanlı ölçekleme,

4- Doğal, yapay ve karışık görüntü iletimine uygun,

5- Daha etkili kodlama ve sıkıştırma,

6- Çok düşük bit hızında hareketli resim iletimi,

7- Gürültü ve hatalara daha dayanıklı,

8- Veri hızı: 5kb/s ila 10Mb/s.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç