Milli marş nedir?

Milli marş, Ulusal marş adıylada bilinen, özlü dizleriyle bir ulusun, bağımsızlığını ve gücünü, yurt ve bayrak sevgisini, özgürlük, bağımsızlık ve çağdaşlık tutkusunu, yurtseverlik duygusunu yansıtan halk tarafından benimsenmiş ve kabul görmüş, bestelenmiş haliyle genellikle ülkeler arası etkinlerde seslendirilen sözlü marştır.

Milli marş'ın tarihi

Milli marşların yazım amacının eski uygarlıklarda savaşta karşı tarafı ürkütmek, kaçırmak olduğu bilinir. İlk çağlarda sadece sözlü ve danslı olan marş, ileriki yıllarda Peru ve Yeni Zelanda yerlilerinin sesli müzik aletlerini kullanmasıyla, başka ülkeleri de teşvik etmiş ve birçok ülke aynı anda besteciler bularak marşlarını bestelemiştir. Bizim milli marşımız "İstiklal Marşı" dır.

En eski Milli marş hangi ülkenin marşıdır ve adı adı nedir?

İngiltere'de 18. yüzyılın ortalarından beri kraliyet törenlerinde söylenen ve 1825'te milli marş ilan edilen "God Save the King/Queen (Tanrı Kralı/Kraliçeyi Korusun)" adlı marştır.

Milli marşlar nerelerde kullanılmaktadır?

Milli marşlar, pekçok yerde kullanılabilir; özellikle milli bayram ve kutlamalarda yaygın olarak kullanıldığı gibi spor etkinliklerinde de çalınır. Başta Olimpiyat Oyunları olmak üzere çoğu sportif mücadele sonunda yapılan madalya törenlerinde altın madalya kazanan takımın veya sporcunun ülkesinin milli marşı çalınır.

Bazı ülkelerde okullarda dersler başlamadan önce milli marş okunur; radyo ve televizyonların yayınlarına başlamadan önce hatta bir tiyatro ya da sinema gösteriminden önce bile marş çalınabilir. Bazı okullarda pazartesi günleri derslere başlamadan önce ve cuma günleri okul bittikten sonra tören yapılır. Bu, milli bütünlüğü destekleyici bir eylemdir.

Ülkemizin milli marşı olan "İstiklal Marşı" nın yazılma amacı nedir?

İstiklal mücadelesinin en çetin bir safhasında milletin duygularını belirtecek, İnsanları heyecanlandıracak, gönülleri coşturacak; gözlerde damla damla yaşlar sıralayacak bir manevi atmosferin oluşturulması, insanımızı “vatan, millet, bayrak, sancak istiklal sevdası” gibi kutlu bir amaçta birleştirip, yüce bir potanın içerisinde tek yürek, tek beden olmuşçasına dirilten milli bir yeniliğe ihtiyaç vardı. Bu nedenle, “İstiklal Marşı”nın yazılması istenmiştir.

Ülkemizin milli marşı olan "İstiklal Marşı" nın yazarı ve bestecisi kimdir?

Sözleri Mehmet Akif Ersoy'un bestesi Osman Zeki Üngör'ündür.

İstiklal marşı ne zaman milli marş olarak kabul edilmiştir?

12 Mart 1921'de TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin, Milli Marşı olarak kabul edilmiştir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç