Melodram nedir?

Bir tiyatro eseri çeşididir. Çok hareketli olması, aynı zamanda sürekli olarak acıklı olaylara başvurulması başlıca özelliğini meydana getirir. Sinema, televizyon ve videonun en yaygın, gelişmemiş izleyicinin en çok tuttuğu, ağlatı ve dramın bozulmuş, karikatürle ştirilmiş biçiminden ortaya çıkan türüdür. Melodram ağlatı gibi insanı öteden beri ilgilendiren sorunları, insanlığı altüst eden duyguları ele alır. Ancak bunu yaparken son derece yalınç, çizimsel bir yol izler. Melodram herşeyi kalıplar içinde ele alır: İnsanlar duygular hep kalıplaştırılmıştır.

Dünya iyiler ve kötüler olarak kesinlikle ikiye ayrılmıştır. İyiler çok iyi kötüler çok kötüdür. İyiler ile kötüler ile savaşım daha başlangıcından bilinir: Çok kez beklenmedik bir kuratarıcı beklenmedik bir anda herşeyi tatlıya bağlar. İster acıklı ister sevinçli olsaun bütün durumlar çizimsel bir yoldan birbirini nöbetleşe izler. her adımda beklenmedik bir rastlantı, kahramının işini kolaylaştırır.

Bu bakımdan melodram bir tür adı olmaktan çok, kötüleyici nitelikte kullanılmaktadır: izleyici en kolay yoldan etkilemek için en ucuz yollara başvuran; olağanüstü durumlar olağanüstü rastlantılar çapraşık olaylar düzenleyen; yalınç kaba abartıcı çizgilerle karakter çizmeye kalkışan; kişileri kukla gibi kullanan; ahlak desi veren yapıtların niteliği. Sinemacılar kimileyin bir tür, daha çok bir anlatım yolu olarak melodramdan yararlanmaktadırlar. Melodramatik tutum, dramın karikatürleştirilmiş biçimidir.

Karikatür, özelliği itibarıyla tanınan, bilinen orijinalinden farklıdır. Karikatür, konu olan bir kişiselliştirilmiş biçimi olduğu denli, gerçeğinde karikatürleştirilmiş biçimidir. Sinemacı gerçeği, bütün varsıllığı, karmaşıklığıyla anlatamadığında, çıkış yolu olarak melodrama başvurur. Böylelikle doğrudan doğruya melodram türünde çevrilmemiş filmlerde, iyi niyetli sinema yapıtlarında bile, melodram öğelerinin yer aldığı, zaman zaman melodram özelliği gösteren gülünçlüklere başvurulduğu ya da başlangıçta sağlam bir gidişi olan filmin, sonunda melodrama dönüştüğü sık sık rastlanır.

Sözlükte "melodram" ne demek?

1. Yunan trajedilerinde koro başı ile bir oyuncu arasında geçen şarkılı diyalog.
2. Müzik eşliğinde oyuncuların sahneye girip çıktıkları bir oyun türü.
3. Çağdaş tiyatroda, hareketli ve duygusal olaylara dayalı bir oyun türü.

Melodram kelimesinin ingilizcesi

[Melodram (das) ] n. melodrama, emotionally exaggerated dramatic form; sentimental or sensationalized play
n. melodrama
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç